НСИ отчете спад от близо 3 на сто на производствените цени през май

Икономика

Общият индекс на цените на производител в България се понижава с 2.9% през май спрямо април 2023 г. Намаление е регистрирано при производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ - с 4.4%, в преработващата промишленост - с 2.4%, и в добивната промишленост - с 2.2  на сто. Това съобщиха от Националния статистически институт(НСИ).

Според данните на статистиката индексът на цените на производител на вътрешния пазар намалява с 2.5% през май 2023 г. спрямо предходния месец. Понижение е отчетено при производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ - с 4.3%, в добивната промишленост - с 2.9%, и в преработващата промишленост - с 1.3%.

НСИ отчита още, че общият индекс на цените на производител намалява с 6.7% през май 2023 г. в сравнение със същия месец на 2022 година. Значителен спад на цените се наблюдава при производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ - с 19.4%, в добивната промишленост - с 4.4%, и в преработващата промишленост - с 1.5%.

Междувременно индексът на цените на производител на вътрешния пазар се понижава със 7.0% в сравнение с май 2022 година. Спад на цените е регистриран при производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ - с 18.9%, а увеличение е отчетено в преработващата промишленост - с 2.1%, и в добивната промишленост -- с 3,7 на сто, показват още данните на НСИ.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 10 февруари. Имен ден празнуват Валентина, Валя, Валентин, Валери, Валерия, Вальо, Хараламп, Харалампи
Времето: Нова порция сняг идва от запад
Кристин Лагард: Дигиталното евро ще намали разходите на търговците и ще защити личните данни
Горите се променят бързо и учените са дълбоко загрижени
Учени откриха микроорганизми, които произвеждат енергия в пълна тъмнина
Достъпът до Starlink е ограничен, Русия търси алтернативи
Цената на петрола не намират единна посока на фона на напрежението между САЩ и Иран
Макрон се обяви за съвместно поемане на дългове от страните от ЕС