Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|България с най-голям месечен спад на производствените цени в ЕС
България е на първо място сред страните от Европейския съюз(EС) по намаляване на производствените цени на промишлената продукция на месечна основа през февруари 2023 г.. Цените падат с -7,9 на сто спрямо януари, когато статистиката отчете, че се понижават с -4,2 на сто спрямо декември миналата година.
Производствените цени в промишлеността в EС през февруари намаляват с 0,6 на сто спрямо януари, а само при страните от еврозоната спадът им е с 0,5 на сто, показват данните на Евростат.
През януари показателят се понижава на месечна основа и в Евросъюза, и във валутния съюз - съответно с 2,3 на сто и 2,8 на сто.
През февруари 2023 г. цените на производител в промишлеността регистрират и повишение, но на годишна основа - с 14,5 на сто в ЕС и с 13,2 на сто в еврозоната спрямо февруари 2022 г.
На годишна основа темпът на увеличаване на родните цени на производител в промишлеността се забавя до 9,7 на сто през февруари 2023 г. при 19,0 на сто през януари. Страната от ЕС, в която годишните индустриални цени се понижават най-малко през втория месец на годината е Ирландия(0,1 на сто).
Цените на производител в промишлеността на страните от ЕС са понижават през февруари спрямо януари в сектора на енергетиката (-2,1 на сто) и при междинните стоки (-0,1 на сто). Те се повишават при капиталовите стоки (+0,4 на сто), при дълготрайните потребителски стоки (+0,5 на сто), както и при нетрайните потребителски стоки (0,6 на сто). Ако бъдат взети предвид всички сектори от промишлеността, без енергетиката, цените на производител в Евросъюза се повишават с 0,2 на сто.
Най-високите месечни понижения на цените на производител в промишлеността през октомври са регистрирани в България (-7,9 на сто), Гърция (-3,3 на сто) и Белгия (-3,2 но сто).
Най-значителни повишения на индустриалните цени отчитат Словакия (+11,5 на сто), Словения (+2,7 на сто) и Португалия (+2,5 на сто), показват още данните на Евростат, цитирани от БТА.
На годишна основа цените на производител в промишлеността на ЕС през февруари се повишават в сектора на енергетиката - с 20,1 на сто, при нетрайните потребителски стоки - с 16,0 на сто, при междинните стоки - с 9,7 на сто, а при дълготрайните потребителски стоки и при капиталовите стоки, съответно с 8,8 на сто и 7,6 на сто.
Ако бъдат взети предвид всички сектори от промишлеността, без енергетиката, цените в Евросъюза се повишават с 10,6 на сто на годишна основа.
Индустриалните цени се увеличават във всички страни от ЕС през февруари 2023 г. спрямо същия месец на 2022 г. Най-значителни повишения са регистрирани в Унгария(+56,1 на сто), Латвия (+37,4 на сто) и Словакия (+33,8 на сто), поясняват още от Евростат.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.