Одиторите ще правят по-строги проверки на фирмите за зелени политики

Одиторите ще правят по-строги проверки на фирмите за зелени политики

Международните одитори получиха нови насоки за това какво и как да проверяват, когато оценяват твърденията на фирмите в областта на околната среда, социалната сфера и управлението, като част от усилията за повишаване на стриктността и последователността, заяви председателят на глобалния орган за надзор на етиката в сектора пред Ройтерс.

Този ход на Международния съвет за одиторски стандарти и стандарти за изразяване на сигурност (IAASB) и Международния съвет за етични стандарти за счетоводители (IESBA) идва в момент, когато все повече компании са принудени да разкриват данни като част от усилията за борба с изменението на климата.

Въпреки че са публикувани глобални стандарти за отчитане и отделни стандарти за Европейския съюз, насоките и правилата за одиторите са от решаващо значение, за да се гарантира доверието в информацията, заяви председателят на IESBA Габриела Фигейредо Диас.
„Едно нещо е да знаете какво трябва да направите, а друго е да знаете как да се държите и как да подхождате към многото дилеми, решения и преценки, с които трябва да се справите“, каза Диас. Примери за това могат да бъдат как да се справите с натиска от страна на клиента да подбере информация, която да го накара да изглежда по-добре, и как да гарантирате, че информацията е представена така, че да не подвежда.

Новите стандарти се съдържат в Международния стандарт за осигуряване на устойчивост 5000 на IAASB и в Международните етични стандарти за осигуряване на устойчивост на IESBA.

Около 130 държави са отразили в своите правила насоките на IESBA за финансова отчетност и Диас заяви, че очаква те да направят същото и с насоките за устойчивост.

Понастоящем ЕС обсъжда обхвата на набор от правила за устойчивост, включително Директивата за корпоративното отчитане на устойчивостта, на фона на опасенията, че обширните изисквания за отчитане вредят на конкурентоспособността на ЕС.

Междувременно в Съединените щати подобни правила бяха оспорвани и вероятно ще продължат да бъдат оспорвани при управлението на Доналд Тръмп.
„Убедени сме, че в свят с по-малко подробни правила ... етичните стандарти имат по-голямо значение, тъй като има повече пространство за преценка, повече пространство за вземане на решения“, каза Диас. Въпреки политическата обстановка 34 от най-големите одитори в света са заявили, че ще приемат насоките, каза Диас.

„Това създава значителна глобална рамка и набор от очаквани поведения, които имат някакъв вид правоприлагане“, въпреки че степента на прилагане ще бъде различна в зависимост от юрисдикдикцията, каза още Диас.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Бойко Борисов: Вече нямаме мнозинство за правителство, ГЕРБ, ИТН и БСП са малцинство със 100 депутати
Проект: Здравните кабинети в детски градини и училища с нови изисквания и дейности
Европейски рекорд за всички времена: Турция измери 50,5 градуса по Целзий
Меси получи наказание за отказа да играе в Мача на звездите в САЩ
Лятото не е само сезон - то е двигател на по-високите печалби в някои бизнеси
Поредна нощ на протести в Украйна: Демонстрантите обвиниха Зеленски в авторитаризъм
Как да се отървете от токсичния позитивизъм на работното място?
На днешната дата, 27 юли. Имен ден празнуват Добрин, Добри и Панталей