Окончателно: "Лукойл Нефтохим" спира да работи с руски петрол от октомври 2024 г.

Окончателно: Лукойл Нефтохим  спира да работи с руски петрол от октомври 2024 г.

Окончателно: "Лукойл Нефтохим" спира да работи с руски петрол от октомври 2024 г.

Дерогацията на руския петрол ще отпадне след година. Така “Лукойл Нефтохим Бургас“ ще работи с руски петрол до 30 септември 2024 година, а дотогава поетапно рафинерията трябва да сменя произхода на нефта. Това решиха депутатите, след като приеха окончателно на второ четене днес с промени в Закона за контрол по прилагане на ограничителните мерки с оглед на действията на Русия, дестабилизиращи положението в Украйна. 

В срок до 1 октомври 2024 година "Лукойл Нефтохим Бургас" трябва постепенно да премине към преработка на петрол с неруски произход, като до 31 декември 2023 година ще има право да преработва не повече от 80 процента петрол с руски произход, до 31 март 2024 година този петрол трябва да бъде намален до 25 процента. На 1 октомври догодина рафинерията трябва вече  изцяло да преработва петрол с неруски произход, съобщи БНР.

Единствената промяна, приета от депутатите днес в сравнение с одобрените от икономическата комисия вчера текстове, се отнася до предложението 100% от петролните резерви на страната да се съхраняват в България. В момента това изискване се отнася до 80%, от петролните резерви,  каквото изискване има и в европейска директива. 

Ако руската компания не спази условието за пълна диверсификация на доставките на суров петрол, правителството трябва да постави рафинерията и всички останали активи, притежавани от “Лукойл” под държавен контрол чрез особен търговски управител.

Особеният търговски управител ще е отговорен пред парламента и контролиран от него. Той ще се избира по предложение на Министерския съвет. В изключителни случаи, при които няма действащо Народно събрание, особеният управител ще се назначава от Министерския съвет, решиха депутатите.

Притетите от мнозинството поправки предизвикаха остра реакцията на парламентарните групи на "Възраждане", БСП и "Има такъв народ" . 

В хода на дебата Цончо Ганев от „Възраждане“ посочи, че това, което  "сглобката" от евроатлантици ще приеме, е меко казано цинично и вредно за нас, чисто икономически. Ще се приеме механизъм, в който за да се избегне двойното облагане с акциз от Русия, се въвежда друго понятие - енергийна вноска. Ганев коментира, че така газ, идващ от Руската федерация, ще бъде двойно облаган.  

Евтиният газ ще бъде обложен с още 30 процента, за да може някои евроатлантици да се докажат като такива, коментира депутатът, цитиран от БТА. 

"Не ви ли е срам и не ви ли е неудобно от това, което вършите, уважаеми депутати от не-коалицията. Такива смешници като вас наистина ще опропастят държавата и дано по-бързо да си тръгнете. Цената на горивата ще надхвърли 4 лева в следващите няколко седмици", каза Борислав Гуцанов от БСП, цитиран от БНР.

“Когато държавата толерира едни фирми за сметка на други, това не е свободен пазар, държавата се намесва сега в пазара и може да доведе до фалита на “Лукойл Нефтохим” и до национализацията",  каза Тошко Йорданов от ИТН.

Ивайло Мирчев от "Продължаваме промяната - Демократична България"  обаче заяви, че управляващото мнозинство иска "Лукойл" да си плаща данъците. Миналата година дружеството е получило компенсации заради скъпия ток в размер на 140 млн. лева. Мирчев припомни, че преди година разликата в борсовите цени на сортовете "Уралс"  и "Брен"т е била 25%, но тази разлика не е била калкулирана в крайните цени, които плащат гражданите, и съответно в бюджета през данъците, а в бюджета на Русия. "Ние искаме тези пари да влизат в българския бюджет", аргументира се Ивайло Мирчев.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ