Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|От ядрени реактори до квантови изчисления - как Big Tech ще захранва жаждата за енергия?
Огромният ръст в броя на центровете за данни в света не показва признаци на забавяне, което кара големите технологии да обмислят как най-добре да захранват революцията в областта на изкуствения интелект (ИИ), предаде CNBC.
Някои от обсъжданите варианти включват преминаване към ядрена енергетика, течно охлаждане за центровете за данни и квантови изчисления.
Критиците обаче твърдят, че тъй като темпото на повишаване на ефективността при използването на електроенергия се забавя, технологичните гиганти трябва да признаят цената на генеративния AI бум по цялата верига на доставки.
„Действителните разходи за околната среда в момента са доста скрити. Тя просто се субсидира от факта, че технологичните компании трябва да получат продукт и купувач“, каза Сомия Джоши, ръководител на отдел: глобални програми, климат и системи в Стокхолмския институт за околна среда (SEI), пред CNBC.
Според Международната агенция по енергетика вълната от инвестиции в центрове за данни се очаква да се ускори още повече през следващите години, главно поради нарастващата цифровизация и усвояването на генеративния изкуствен интелект.
Именно тази перспектива подхранва опасенията за рязко нарастване на търсенето на електроенергия - както и за често пренебрегваното, но критично важно въздействие на ИИ върху околната среда.
Центровете за данни, които консумират все по-голямо количество енергия, представляват ключова част от инфраструктурата, която стои зад съвременните изчисления в облак и приложенията за изкуствен интелект.
Джампиеро Фризио, президент по електрификацията в швейцарската мултинационална компания ABB, заяви, че бизнесът на инженерната група с центрове за данни се радва на забележителен растеж през последните години - като сегментът е на път да нарасне с повече от 24% през 2024 г.
Фризио заяви, че АBB е била добре позиционирана в бума на търсенето на изкуствен интелект, за да доставя на средни и големи индустриални играчи всички компоненти, необходими за функционирането на един център за данни.
„Мисля, че най-добрият начин да действаме сега е да повишим енергийната ефективност. Това е най-добрият начин, защото технологията е налице, например UPS HiPerGuard за средно напрежение. Можете да го направите и можете да го направите още утре сутринта“, заяви Фризио пред CNBC.
HiPerGuard UPS се отнася до първото в индустрията непрекъсваемо захранване със средно напрежение на АББ, което според компанията може да осигури непрекъснато захранване на големи съоръжения.
„Второто е да преминем към течно охлаждане, няма съмнение. Това отново е в оптиката на по-добрата енергийна ефективност. Защо? Защото един шкаф, знаете черните кутии, които приличат на гардероб с всички сървъри вътре, плътността на мощността при тях ще бъде от четири до шест пъти по-голяма от преди“, каза Фризио.
„След това, говорим за пет до десет години, това е ядрената модулна система“, добави той.
Технологичните гиганти стават "ядрени"
През последните месеци американските технологични гиганти Microsoft, Google и Amazon сключиха сделки за ядрена енергия на стойност милиарди долари, тъй като се стремят да осигурят допълнителен енергиен капацитет за обучение и работа на огромните генеративни модели на изкуствен интелект, които стоят в основата на съвременните приложения.
Нарастването на търсенето на генеративен изкуствен интелект съвпадна с търсенето на по-ефективни решения за охлаждане в центровете за данни, по-специално течно охлаждане - процес, при който се използва вода за понижаване на температурата на сървърите и другото електронно оборудване.
Френският производител на електрооборудване Schneider Electric наскоро завърши сделка за 850 млн. долара за придобиване на контролен пакет акции в Motivair Corp, базирана в САЩ компания, специализирана в течно охлаждане за високопроизводителни компютри.
Главният изпълнителен директор на Schneider Electric Петер Хервек заяви пред CNBC миналия месец, че сделката, която е изцяло парична и има за цел да засили предлагането на центровете за данни, е „богата, но не прекалено скъпа“ и „чудесно се вписва“ в стратегията на фирмата.
Наред с ядрената енергия и технологията за течно охлаждане, някои технологични играчи предполагат, че разработките в областта на изкуствения интелект могат да помогнат за декарбонизацията на центровете за данни.
Бившият главен изпълнителен директор на Google Ерик Шмидт например заяви миналия месец, че тъй като „така или иначе няма да постигнем целите за климата“, инвестирането в изкуствен интелект може да бъде от ключово значение за решаването на някои от най-големите екологични предизвикателства.
Джоши от SEI категорично отхвърли тази гледна точка.
„Тези аргументи не са нови, те до голяма степен съответстват на реториката на „сребърния куршум“, „технологиите ще ни спасят“, - каза Джоши.
„Има нещо, което изначално противоречи на това да се каже, че работим в рамките на определени ограничени планетарни граници и въпреки това, като ги надхвърляме и продължаваме със същите разкази за добива, по някакъв начин ще решим проблема, в който се намираме сега“, добави тя.
Квантови изчисления
„Мисля, че през лятото на всяка велика технология откриваме, че има и зима - но не й обръщаме внимание, докато не дойде зимата“, каза Радж Хазра, главен изпълнителен директор на Quantinuum, най-голямата в света компания за интегрирани квантови изчисления, пред CNBC чрез видеоразговор.
„Това е моят начин да опиша случващото се с генеративния изкуствен интелект, инфраструктурата, необходима за неговата поддръжка [и] огромните центрове за данни, които трябва да бъдат изградени.“
Хазра заяви, че оптимизмът по отношение на бума на генеративния ИИ вече натоварва разходите за експлоатация на технологията.
„Колкото и прекрасен да е изкуственият интелект, той има две предизвикателства. Едното е дали е устойчив от гледна точка на ресурсите? Другото е: отговорен ли е?“ Хазра каза. „Причината, поради която споменавам този контекст, е, че квантът е от решаващо значение и за двете.“
Квантовите изчисления се отнасят до област от компютърните науки, която използва законите на квантовата механика за решаване на изключително сложни проблеми.
Хазра заяви, че „кой ли не“ от фирми и стратегически инвеститори наскоро са проявили интерес към Quantinuum, като компанията е набрала около 300 млн. долара в последния си кръг на капиталово финансиране. Honeywell, която е мажоритарен акционер на фирмата, заяви, че набирането на средства е довело до оценка на Quantinuum от 5 млрд. долара.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.