Big Tech води възраждането на ядрената енергия в САЩ

Big Tech води възраждането на ядрената енергия в САЩ

Ядрената енергия изглежда отново печели позиции в САЩ след години на неуспехи, като големите технологични компании са движещата сила в тази трансформация.

Докато технологични гиганти като Microsoft, Amazon и Google се състезават да поемат водеща роля в революцията с изкуствения интелект, центровете за данни, необходими за захранване на процъфтяващата технология, консумират все по-голямо количество енергия.

През последните два месеца тези три компании са сключили множество сделки за генериране на повече ядрена енергия. Може би най-забележителното е, че Microsoft сключи 20-годишно споразумение с Constellation Energy за рестартиране на реактор в Three Mile Island в Пенсилвания – мястото на най-сериозната ядрена авария в историята на САЩ през 1979 г. Повторното отваряне е планирано за 2028 г.

Говорейки пред Си Ен Би Си на годишните срещи на Международния валутен фонд във Вашингтон, дългогодишният ветеран на енергийния пазар Дан Йергин описа промяната в отношението към ядрената енергия като забележителна.

„Промяната е невероятна. Ядрената индустрия беше в депресия“, каза Йергин пред Си Ен Би Си, описвайки повторното отваряне на централата в Three Mile Island  „символично“.

„Big Tech казва: „Имаме нужда от надеждно 24-часово електричество. Не можем да го получим само от вятър и слънце“, коментира той.

Йергин, който е написал няколко книги за енергетиката, включително „The Prize“ и „The New Map“, обърна специално внимание на процъфтяващото финансиране, което отива в сектора. Той цитира 7 млрд. долара рисков капитал, насочен само към ядрен синтез – като това не включва финансиране за ядрен разпад – различен процес за генериране на енергия.

„Това е наистина голяма промяна и тя отразява в тази страна, в Съединените щати, усещането, че наистина сме имали едно поколение на плоско търсене на електроенергия“, каза Йергин. „Сега то ще расте и има истинско безпокойство как ще го генерирате? Ядрената енергия отново е на мода и хората говорят за малки ядрени реактори. И, разбира се, имате големите технологични компании, които действително се стремят да сключат договори за производството на електроенергия от съществуващи атомни електроцентрали. Това е невероятна промяна“, каза Йергин.

Търсенето на електричество нараства, след като остана почти непроменено в продължение на около 15 години, подхранвано от нови центрове за данни, фабрики, електрически превозни средства и по-горещи и по-дълги лета. Неотдавнашна бележка на Министерството на енергетиката на САЩ, цитирана в многобройни съобщения в пресата, прогнозира, че електрическите мрежи на САЩ могат да имат до 25 гигавата търсене на нови центрове за данни до 2030 г.

Наскоро Министерството на енергетиката на САЩ обяви, че е готово да отпусне заем от 1,5 млрд. долара за възстановяването на работата на ядрената централа Holtec Palisades в Мичиган в края на 2025 г., което ще я направи първата американска ядрена централа, която ще бъде рестартирана. В средата на октомври Google заяви, че ще закупи енергия от Kairos Power – разработчик на малки модулни реактори, за да осъществи обещания напредък в сферата на ИИ.

Очаква се глобалното потребление на електроенергия от центровете за данни, изкуствения интелект и сектора на криптовалутите да се удвои от приблизително 460 тераватчаса (TWh) през 2022 г. до повече от 1000 TWh през 2026 г., според изследователски доклад на Международната агенция по енергетика.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ