Отбранителните фирми в НАТО искат уверения, че големите поръчки ще бъдат дългосрочни

Отбранителните фирми в НАТО искат уверения, че големите поръчки ще бъдат дългосрочни

След години на спад на разходите за отбрана в много западни страни, войната в Украйна от 2022 г. доведе до огромно увеличение. Въпреки че държавите-членки на НАТО не участват пряко в конфликта, подкрепата за Киев засили производството на оръжия и друго военно оборудване.

А по-дългосрочните опасения за Русия означават, че страните от НАТО продължават да увеличават собствените си запаси от въоръжение, предаде BBC.

За фирми в областта на отбраната като британската BAE Systems това означава скок на продажбите през последните три години. Този месец компанията обяви, че приходите й за последно полугодие са достигнали до £13,4 милиарда, с 13% повече от същия период на 2023 г.

Поръчките са рекордни 

Междувременно натрупаните поръчки сега възлизат на £74,1 милиарда, което е най-високото ниво досега. „Ние ще продължим да инвестираме в нови технологии, съоръжения и нашите хора, за да можем да изпълним рекордните си натрупани поръчки и да помогнем на нашите държавни клиенти да останат напред в един несигурен свят“, каза главният изпълнителен директор на BAE Чарлз Уудбърн.

Но колко лесно е било за западните отбранителни фирми да увеличат производството?  И колко дълго ще продължи бумът на търсенето? За да се увеличи производството на въоръжение от 2022 г. насам, става въпрос главно за увеличаване на производството в съществуващите заводи. Но това не е толкова лесно, колкото звучи.

Андрю Кинибърг, генерален директор на Make UK Defence, една от търговските организации в индустрията,  дава пример. "Ако погледнете Nlaw [противотанкова ракетна система с раменно изстрелване], проектирана от Saab и построена от Thales в Белфаст, те не са имали нови поръчки в продължение на много години и производствената линия беше на практика консервирана.“

След това през 2022 г. Thales получи договор за £223 милиона от Министерството на отбраната на Обединеното кралство, за да направи още хиляди ракетни системи в Белфаст през следващите четири години. Преминаването от „консервиране“ до изпълнение на поръчка от такъв размер е голямо предизвикателство. Предприятието наскоро спечели поръчка от 176 милиона британски лири от Министерството на отбраната за отделно оръжие, леките многоцелеви ракети на Thales.

„Невероятно се гордея с нашата работна сила в Белфаст, която масово се справи с предизвикателството“, казва Алекс Кресуел, главен изпълнителен директор на Thales в Обединеното кралство. „Това включва нови модели на смени и процеси, които се прилагат за максимизиране на работното време.

От малко преди нахлуването в Украйна до тази година, само малко повече от две години, фабричното производство се е удвоило. Удвоява се до най-много, което тази фабрика е произвела в живата памет. И след това през следващите няколко години отново ще се удвои.”

Голяма част от въоръжените сили на Запада не са били подготвени за възможността да се борят с голям конфликт след края на Студената война. Единствените боеприпаси, които наистина използват, са по време на обучение, а запасите от оръжия са много ниски.

Запасите се изчерпват заради доставките за Украйна 

Значителна част от това, което са имали на склад, е дадено на Украйна и сега се нуждае от подмяна. И бъдещите запаси трябва да бъдат много по-големи. Андрю Кинибърг казва, че западните правителства ще трябва да помогнат на отбранителните фирми да инвестират значително както в нови производствени съоръжения, така и в пространство за съхранение на въоръжение.

Изграждането на повече оръжия и увеличаването на доставките на боеприпаси е много скъпо, но държавите от НАТО намират парите. Както Международният институт за стратегически изследвания съобщи наскоро: „Като цяло общите разходи на НАТО са се увеличили с 11% през 2024 г., в сравнение с 3% през 2023 г.

Растежът е дори по-силен сред европейските членки на НАТО, „които са увеличили комбинираните си военни разходи с 19% в реално изражение през 2024 г.“, се казва в проучването.

В Обединеното кралство Киър Стармър, новият лейбъристки министър-председател, потвърди ангажимента на правителството да увеличи разходите за отбрана до 2,5% от БВП спрямо 2%.  Това идва след като Русия значително увеличи производството на оръжия и увеличи вноса от Северна Корея и Иран. Междувременно, въпреки че Китай отрича да изпраща на Русия оръжия, той доставя на Москва "артикули с двойна употреба" - такива с търговско и военно приложение.

Стюарт Дий, изследовател в областта на отбраната и сигурността в мозъчния тръст Rand Europe, казва, че увеличените военни разходи сред членовете на НАТО е малко вероятно да бъдат временно явление. „След повече от две години конфликтът в Украйна е все по-малко вероятно да бъде кратък.

„Освен това, ситуацията със сигурността, която възниква след конфликта в Украйна, когато и да е това, е все по-неясна, с потенциални предизвикателства за сигурността по целия свят. Вероятно ще видим поддържане на увеличените разходи за отбрана навсякъде, тъй като държавите по света се приспособяват към това, което беше относително благоприятен период.“

Но производителите на отбранителна техника все още не изглеждат убедени, те са прекарали десетилетия, като са доста недолюбвани. Дий казва, че това означава, че западните правителства се опитват да ги убедят, че сега отново са в полза и ще останат в полза.

„Правителствата се опитват да гарантират, че това е дългосрочна сделка за доставка и че това не е нещо само за две секунди и след това ще се върнем към още 30 години упадък,“ казва Дий.

 Д-р Синтия Кук е старши сътрудник в програмата за международна сигурност и ръководител на групата за инициативи на отбранителната промишленост във Вашингтонския център за стратегически и международни изследвания. Тя казва, че един от начините правителствата да направят това е като пуснат дългосрочни поръчки сега. „Предизвикателството за отбранителните фирми всъщност не е само колко дълго ще продължи войната в Украйна и дали си струва да се инвестира, а кой ще плати?
Един от сигналите, които правителствата могат да изпратят, е да имат дългосрочни, многогодишни договори, които казват на индустрията, че ще си върнат парите от тези инвестиции“, посочва тя.

Но това не е единственият проблем на отбранителните фирми. Новите инвестиции и капацитет повишават разходите и следващия път, когато правителството обяви търг за доставки на боеприпаси, компанията, която не е инвестирала, за да увеличи производството, може да успее да подбие компанията, която го е направила. Трудно е да разбереш накъде да скочиш.

Проблемите с набирането на персонал 

Освен това има проблем с набирането на персонал, хората са предпазливи да се присъединят към индустрия, която беше игнорирана и запусната до избухването на войната в Украйна. Хората не стоят точно на опашка, за да се присъединят към една индустрия и да посветят живота си на нея, когато тя е била в застой толкова дълго.
Въпреки това производителите от отбранителния сектор Lockheed Martin и General Dynamics в САЩ, германската Rheinmetall, шведската Saab и британската BAE Systems продължават да виждат бум в поръчките. Това се отразява в покачващите се цени на акциите им.

Междувременно индексът FTSE All-Share Defense and Aerospace се повиши с повече от половината през последната година.

Разбира се, има поуки, които трябва да се извлекат от войната в Украйна. Военни експерти и техните доставчици се вглеждат в данните от бойното поле. Производителите на военни дронове изглежда са първите големи печеливши от този анализ, това е нова технология, която е евтина, лесна за използване и има решаващ ефект върху бъдещето на военните действия. Това е сектор, в който малките и средните компании си създават име. Това на свой ред означава, че ще има повече разходи за способности за борба с дронове. Никоя страна не може да си позволи да сваля дронове на стойност £500 с ракети, които струват стотици хиляди лири и отнемат месеци, за да бъдат подменени много дълго.
Войната е добра за бизнеса, но също така обикновено е добра и за разработването на нови технологии и оръжия, а след това и за разработването на отговор на тези нови оръжия. Украйна само ускорява този процес, макар и с огромна цена в човешки животи и мизерия.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 26 август. Имен ден празнуват Адриан, Адриана, Наталия
Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 26-ти август до 1-ви септември
Главчев смени Калин Стоянов като вътрешен министър. Радев обяви датата на предсрочните избори
Мащабен проект преобразява ЦУМ в модерен търговски комплекс с 5-зведен хотел и СПА-център
Тръмп: Мъск няма да има време да бъде част от кабинета ми в Белия дом, но може да консултира
Почина бившият треньор на Англия, легендарният Свен-Горан Ериксон
Светът на парите: 3 често срещани финансови грешки, които да избягвате още от млади години
Ikea пуска онлайн пазар за стоки втора употреба