Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Пауъл заговори за още две намаления на лихвите през тази година
Председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл заяви в понеделник, че скорошното намаление на лихвите с половин процентен пункт не трябва да се тълкува като знак, че бъдещите ходове ще бъдат също толкова агресивни, предаде Ройтерс.
Шефът на централната банка каза по време на реч в Нешвил, Тенеси, че той и колегите му ще се стремят да балансират намаляването на инфлацията с подкрепата на пазара на труда и ще оставят данните да ръководят бъдещите ходове.
„Гледайки напред, ако икономиката се развива като цяло, както се очаква, политиката ще се насочи с времето към по-неутрална позиция. Но ние не сме на някакъв предварително зададен курс“, каза той пред Националната асоциация за бизнес икономика. „Рисковете са двустранни и ние ще продължим да вземаме решенията си среща по среща.“
Пауъл посочи, че ако икономическите данни останат последователни, вероятно ще има още две намаления на лихвените проценти тази година, но с по-малки понижение от по 25 базисни пункта. Това е в контраст с пазарните очаквания за по-агресивно разхлабване на паричната политика.
„Това не е комитет, която смята, че трябва да намали лихвите бързо“, каза той по време на сесия с въпроси и отговори след речта си заедно икономиста на Morgan Stanley Елън Зентнер. „Ако икономиката се представи според очакванията, това би означавало още две намаления на лихвените проценти тази година, общо с 50 базисни пункта“, добави Пауъл.
Акциите поевтиняха, докато Пауъл говореше, като Dow Jones Industrial Average се понижи с над 150 пункта. Доходността по държаните облигации се повиши.
Забележките идват по-малко от две седмици, след като определящият лихвите Федералният комитет по операциите на открития пазар (FOMC) одобри намаление на основния лихвен процент с 50 базисни пункта до диапазона 4,75% - 5%.
Въпреки че пазарите до голяма степен очакваха понижение, размерът му беше необичаен, тъй като Фед исторически предприема толкова големи стъпки само по време на събития като пандемията от Covid през 2020 г. и световната финансова криза през 2008 г.
Вероятността от още 50 базисни пункта в съкращения ще бъде в съответствие с оценките, предоставени в „точковата графика“ на FOMC, показваща оценките на отделни служители за това накъде се насочват лихвите.
Обръщайки се към решението на срещата на 17-18 септември, Пауъл каза, че то отразява убеждението на политиците, че е време за „рекалибриране“ на политиката, която отразява по-добре настоящите условия. Напоследък централните банкери насочиха вниманието си към пазара на труда, който Пауъл характеризира като „солиден“, въпреки че „явно се охлади през последната година“.
„Това решение отразява нарастващата ни увереност, че с подходящо пренастройване на нашата политическа позиция, силата на пазара на труда може да се поддържа в среда на умерен икономически растеж и инфлация, движеща се устойчиво надолу към нашата цел“, каза Пауъл.
„Не вярваме, че трябва да видим допълнително охлаждане на условията на пазара на труда, за да постигнем инфлация от 2%“, добави той.
Ценообразуването на фючърсния пазар показва, че е по-вероятно Фед да действа предпазливо на заседанието си на 6-7 ноември и да одобри намаление с четвърт процентен пункт. Търговците обаче виждат движението през декември като по-агресивно и очакват намаление с половин процентен пункт.
От своя страна Пауъл изрази увереност в икономическата сила и подчерта, че инфлацията продължава да се охлажда.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.