Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Проблемният пазар на имоти в Китай показва малки признаци на съживяване въпреки стимулите
Проблемният пазар на имоти в Китай показва малки признаци на възстановяване в краткосрочен план въпреки поредица от правителствени мерки за стимулиране, които имат за цел да помогнат за съживяване на дейността в сектора. Той е структуроопределящ за икономиката на страната с дял от една четвърт от БВП, предава Ройтерс.
Купувачите на жилища, които се притесняват от несигурните икономически перспективи, останаха настрана, докато строителните предприемачи и агенти казаха, че продажбите все още са слаби след краткотраен изблик на активност в големите градове като Пекин и Шенжен.
Жителят на Пекин Даниел Сонг, на когото родителите му дадоха 3 милиона юана (410 043 долара) в началото на годината, за да си купи апартамент, наскоро се отказа от идеята, загрижен за сигурността на доходите си. „Не съм сигурен за бъдещето на кариерата си в днешната икономическа ситуация“, каза 28-годишният компютърен програмист.
Китай ускори темпото на политическите стимули през последните седмици на фона на задълбочаващата се дългова криза в сектора, подчертана от сериозните проблеми с ликвидността в China Evergrande Group и Country Garden.
Но мерките за подкрепа все още не са имали забележимо въздействие сред купувачите, които все още се борят с ниско доверие. Цените на новите жилища в Китай паднаха за трети пореден месец през септември, с 0,2% спад спрямо август, традиционно пиков период за закупуване на жилища, показват официални данни в четвъртък.
Отделни данни от тази седмица също показаха, че продажбите на имоти и инвестициите разшириха двуцифрен спад, съответно с 19,8% и 18,7%, в знак, че втората по големина икономика в света все още не е излязла от гората въпреки по-добрите от очакваното основни данни за брутния вътрешен продукт.
Голяма част от политиките за облекчаване намалиха разходите за покупка, но направиха малко за създаване на ново търсене, каза изпълнителният директор на брокера Centaline China Анди Лий.
„Общият размер на пая е все още същият“, каза Лий, имайки предвид търсенето на пазара, добавяйки че част от септемврийските покупки бяха отложени от предходните два месеца поради пазарните очаквания за политиките за стимулиране. „За да стане по-голям, ще трябва да зависи от икономическо възстановяване“.
Продажбите през октомври се очаква да останат меки, казаха разработчиците, тъй като малко от посещенията на купувачи на сайтове са се превърнали в реални покупки.
Nomura каза, че е твърде рано да се обяви дъното за сектора на имотите.
Резултатите от продажбите се различават значително в различните градове, като цените на новите жилища се повишиха в Пекин и Шанхай през септември и спаднаха в Шенжен и Гуанджоу.
Тази седмица S&P Global Ratings ревизира надолу прогнозата си за спад на продажбите на имоти в Китай с 10%-15% тази година спрямо 2022 г. в сравнение с по-ранната си прогноза за средно едноцифрен процентен спад. Освен това очаква продажбите през 2024 г. да спаднат с още 5%.
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.