Китайската икономика изненада с по-голям от очакваното ръст през третото тримесечие

Китайската икономика изненада с по-голям от очакваното ръст през третото тримесечие

Брутният вътрешен продукт на Китай нарасна с 4,9% на годишна база през третото тримесечие, надминавайки пазарните очаквания, предаде „Файненшъл таймс“.

Китайската икономика се разшири с 1,3% на тримесечна база, съобщи Националното статистическо бюро на страната, възвръщайки известна инерция след растеж от едва 0,5% през периода април-юни.

Икономисти, анкетирани от Ройтерс, очакваха ръст на годишна база през третото тримесечие от 4,5%. Публикуваният днес резултат идва след годишен ръст на БВП от 4,5% през първите три месеца на годината и 6,3% през второто тримесечие.

„Трябва да сме наясно, че външната среда става все по-сложна и тежка, докато вътрешното търсене остава недостатъчно и основата за икономическо възстановяване и растеж трябва да бъде допълнително консолидирана“, коментираха от Националното статистическо бюро на Китай

За да тласне Китай към целта си за годишен растеж от 5 процента, през последните месеци Пекин се опита да стабилизира сектора на имотите и банковия сектор и да засили подкрепата за фондовия пазар на страната и за юана.

Алисия Гарсия-Хереро, главен икономист за Азиатско-тихоокеанския регион в Natixis, каза, че обхватът на мерките за стабилизиране показва, че Пекин реагира на „пукнатини“, появяващи се във финансовата система.

„Лекият растеж от 5 процента за годината няма да е достатъчен, струва ми се, за да покрие тези пукнатини“, каза тя и добави: „Ако светът тръгне в грешната посока . . . ще бъде много трудно за Китай да избегне разрастване на тези пукнатини“

Администрацията на Си се опитва да отклони китайската икономика от подхранвани от дългове инвестиции в имоти и финансови спекулации, както и непродуктивни инвестиции в държавна инфраструктура.

Той иска икономическият модел на Китай да се основава на по-устойчив растеж, подкрепен от потребителски услуги и високотехнологично производство.

Постигането на тази промяна обаче стана по-трудно, след като Китай не успя да се възстанови от пандемията според очакванията и тъй като забавянето на сектора на имотите в страната подкопава доверието на потребителите и бизнеса.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ