Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Печалбите на индустрията в Китай се сринаха със 17,8% през август на годишна база
Индустриалните печалби на Китай се сринаха със 17,8% през август спрямо предходната година в най-големия си спад от повече от година, показват данните на Националното статистическо бюро, цитирани от CNBC.
Спадът идва след ръст от 4,1% на годишна база през юли, най-бързият темп от пет месеца. Данните за промишлените печалби обхващат фабрики, мини и комунални услуги в Китай. Спадът от 17,8% е най-стръмният след спад от 18,2% през април 2023 г., според официални данни, достъпни чрез Wind Information.
Статистическото бюро приписва големия срив през август на високата база през предходния период. През август 2023 г. същата месечна цифра се увеличи със 17,2% спрямо предходната година. Спадът намали индустриалните печалби за годината. През първите осем месеца на годината печалбите на големите индустриални фирми са нараснали с 0,5% до 4,65 трилиона юана (663,47 милиарда долара), в сравнение с увеличение от 3,6% през първите седем месеца.
"Има дългосрочно понижаване в индустриалните печалби на Китай, което може само да се влоши, тъй като Пекин не успява да се справи с проблема си със свръхкапацитета“, каза Шехзад Кази, главен оперативен директор в China Beige Book, базирана в САЩ изследователска фирма, в имейл. Той очаква страната да удвои износа на промишлени стоки, от електрически автомобили до стомана, за да стимулира икономическия растеж.
През този осеммесечен период минната и петролната промишленост отбелязаха най-голям спад на печалбата. Топилните предприятия и преработвателите на метали, различни от желязо, отбелязаха най-големите печалби през това време. Също така с отчетени значителни печалби за периода са производителите на електронно оборудвне и хранително-вкусовата промишленост, по данни на статистическото бюро. Чуждестранните промишлени фирми, които включват тези с инвестиции от Хонконг, Макао и Тайван, отбелязаха ръст на печалбите с 6,9% през периода януари-август спрямо предходната година.
Държавните фирми записаха 1,3% спад в печалбите си през първите осем месеца на годината, докато недържавните предприятия отчетоха ръст на печалбата с 2,6%. Китайското правителство засили усилията тази седмица за подкрепа на икономическия растеж на фона на опасенията, че Пекин може да пропусне целта си за БВП за цялата година от около 5%. Слабото вътрешно търсене, продължителният спад в жилищния сектор и растящата безработица натежаха на втората по големина икономика в света.
В четвъртък висшите лидери на Китай призоваха за спиране на спада на имотите и засилване на подкрепата за фискалната и паричната политика, според прочетено от среща на високо ниво, председателствана от китайския президент Си Дзинпин. Китайската народна банка днес официално намали количеството пари в брой, което банките трябва да имат на разположение, известно като коефициент на задължителни резерви или RRR, с 50 базисни пункта. Централната банка също така понижи 7-дневния лихвен процент за обратно изкупуване с 20 базисни пункта до 1,5% от предишните 1,7%.
Намаляването на лихвените проценти последва съобщението на управителя на централната банка Пан Гонгшенг на пресконференция във вторник. През август промишлената дейност в Китай, продажбите на дребно и инвестициите в градовете нарастваха по-бавно от очакваното, като продажбите на дребно се повишиха с едва повече от 2%, а индустриалното производство с 4,5% спрямо предходната година. Сред инвестициите в дълготрайни активи недвижимите имоти са паднали с 10,2% за годината до август, същият темп на спад като през юли. Равнището на градската безработица беше 5,3% през август, което е повишение от 5,2% през предходния месец.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.