Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Полша се възмути от решение на Байдън за ограничаване на износа на чипове с изкуствен интелект
Правителството на Полша е разтревожено от действията на САЩ за ограничаване на износа на чипове за изкуствен интелект за страната - нещо, което може да повлияе на амбициите на Варшава в областта на изкуствения интелект точно в момент, когато тя се стреми да се позиционира като надежден трансатлантически военен съюзник, съобщи POLITICO.
Като дългогодишен противник на Русия на първа линия, Варшава е пропорционално най-големият военен разход в НАТО и дава приоритет на връзките със Съединените щати. Ето защо Варшава беше шокирана, когато стана най-значимата жертва на Европейския съюз от решението на администрацията на бившия американски президент Джо Байдън от миналата седмица да ограничи износа на чипове за изкуствен интелект.
Полските министри отвръщат на американското решение с твърдения, че то може да подкопае технологичния сектор на страната и нейното военно строителство. Блокирането на чиповете за изкуствен интелект е „неразбираемо“, заяви Кшищоф Пашик, министър на икономическото развитие и технологиите.
Полските министри отвърнаха силно на американското решение, твърдейки, че то може да подкопае технологичния сектор на страната и нейното военно натрупване. Блокирането на AI чипове беше „неразбираемо“, каза Кшищоф Пашик, министър на икономическото развитие и технологиите.
Марк Бжежински, посланик на САЩ в Полша, беше помолен да обясни решението точно преди да напусне поста си в понеделник, каза полското министерство на икономическото развитие в забележки по имейл, споделени с POLITICO. Заместник-министър Михал Барановски също ще повдигне въпроса по време на пътуване до САЩ тази седмица.
Спорът разкрива как европейските съюзници могат лесно да се превърнат в съпътстваща щета на усилията на САЩ да овладеят технологичния напредък на Китай. И двамата президенти Байдън и Доналд Тръмп засилиха усилията си да задушат достъпа на Китай до високотехнологични продукти като усъвършенствани чипове, понякога в ущърб на европейските компании.
Миналия понеделник САЩ обявиха, че само 18 съюзнически страни, включително 10 страни от ЕС, могат да продължат да купуват AI чипове без ограничения. Европа разчита в голяма степен за тях на базирани в САЩ компании, като например водещия световен дизайнер на чипове Nvidia. Полша не е част от тази група от 18 и сега е изправена пред ограничения за това колко AI чипове може да закупи.
Ходът на САЩ беше посрещнат с „дълбока изненада“, пише Пашик. „Изпускането на Полша сред 18-те ключови съюзници и партньори е решение, което намирам за неразбираемо.“
Полското правителство е загрижено за въздействието на тавана върху технологичния сектор на страната и военната експанзия.
„Полша инвестира в развитието на високотехнологичния сектор от години и възможните ограничения могат да повлияят неблагоприятно на темпото и обхвата на този процес“, пише министерството на икономическото развитие.
Военното натрупване на Полша може да бъде засегнато, защото разработва системи с изкуствен интелект, които биха могли да помогнат за наблюдение и реагиране на вражески заплахи. Министерството каза, че въвеждането на експортни ограничения от САЩ може да ограничи възможностите за по-нататъшно развитие на тези системи.
Страната сега залага на добрите си отношения със САЩ, за да обърне хода. „Полша и Съединените щати са обвързани от връзки на стратегическо партньорство в най-важните области на живота“, написа Пашик, цитирайки американските инвестиции в Полша, както и сътрудничеството в ядрената енергия и закупуването на оръжия за полската армия. Полша също очаква действия на ЕС от комисаря, отговарящ за технологичната сигурност. „Аз лично ще помоля комисар Хена Виркунен да предприеме решителни действия“, публикува полският министър по цифровите въпроси Кшищоф Гавковски на X миналата седмица.
Виркунен и комисарят по търговията Марош Шефчович се противопоставиха на хода на САЩ миналата седмица. Полската опозиция обвини правителството, твърдейки, че е можело да избегне ограниченията на чиповете, ако беше посветило повече усилия на отношенията със САЩ. „Тази ситуация подчертава по-широк проблем: липсата на проактивен ангажимент от страна на полското правителство с нашите трансатлантически партньори“, каза Адам Биелан, полски депутат в Европейския парламент от партията „Право и справедливост“, в писмени бележки, споделени с POLITICO. „Въпреки призива на президента Анджей Дуда преди повече от година да се даде приоритет на трансатлантическите отношения, бяха предприети малко смислени действия“, каза той, добавяйки, че решението на САЩ „повдига сериозни въпроси относно бъдещия достъп до критични технологии“. „Надявам се, че този брой ще послужи като сигнал за събуждане.“
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.