Цените в Китай се повишиха за трети пореден месец заради увеличеното търсене

Цените в Китай се повишиха за трети пореден месец заради увеличеното търсене

През април потребителските цени в Китай се повишиха за трети пореден месец, докато производствените цени продължиха да намаляват, което е сигнал за подобряване на вътрешното търсене, докато Пекин се справя с предизвикателствата в опита си да подкрепи разклатената си икономика, съобщи CNBC.

Внимателно наблюдаваните данни следват по-добрите от очакваните данни за вноса през април, което предполага, че поредицата от мерки за политическа подкрепа през последните няколко месеца може да подпомогне доверието на потребителите.

Потребителските цени се повишиха с 0,3 % през април спрямо предходната година, показаха данните на Националното статистическо бюро в събота, при увеличение от 0,1 % през март и прогноза на Ройтерс за ръст от 0,2 %.

„Като се изключат цените на храните и енергията, данните за потребителската инфлация показват завръщане на търсенето, особено в сферата на услугите“, каза Сю Тианчен, старши икономист в Economist Intelligence Unit.

Базисната инфлация, изключваща волатилните цени на храните и горивата, нарасна с 0,7% през април спрямо 0,6% през март.

Като цяло индексът на потребителските цени (ИПЦ) се повиши с 0,1% спрямо предходния месец, надминавайки прогнозирания в анкетата спад от 0,1% и обръщайки тенденцията на спад от 1% през март.

Според повечето наблюдатели на Китай обаче Пекин все още има работа, а инерцията може да се окаже неустойчива, тъй като официалните проучвания сочат охлаждане на активността в заводите и услугите, а продължителната жилищна криза не дава признаци на отслабване, което засилва необходимостта от повече политическа подкрепа.

„Повишаването на цените от страна на компаниите за комунални услуги е друг потенциален фактор“, добави Сю.

„Фискалните затруднения, пред които са изправени някои местни власти, се отразяват на получаваните от тях субсидии, което може да ги принуди да прехвърлят допълнителните разходи върху домакинствата, за да свържат двата края.“

Властите се борят с общински дългове в размер на 13 трилиона долара, а Държавният съвет, или кабинетът, каза на силно задлъжнелите местни власти да забавят или спрат някои финансирани от държавата инфраструктурни проекти.

„Данните за цените сочат, че вътрешното търсене се възстановява, търсенето и предлагането продължават да се подобряват, а перспективите за вътрешното търсене и възстановяването на цените са оптимистични“, заяви Джоу Маохуа, макроикономически изследовател в China Everbright Bank.

„Въпреки това потребителските цени остават ниски, а индустриалният производствен сектор все още е под натиск, което отразява недостатъчното ефективно търсене и това, че възстановяването в сектора все още не е достатъчно балансирано.“

Индексът на цените на производител се понижи с 2,5% през април спрямо предходната година, като намали спада си от 2,8% през предходния месец, но удължи продължилата 1-1/2 години серия от понижения.

В петък Китайската централна банка заяви, че ще направи паричната политика гъвкава, прецизна и ефективна и ще насърчи умереното възстановяване на потребителските цени, за да консолидира икономическото възстановяване.

Коментарите в тримесечния доклад за паричната политика последваха забележките от април на Политбюро, висшия орган за вземане на решения на управляващата Комунистическа партия, че Китай ще използва политически инструменти, като нормата на задължителните резерви на банките и лихвените проценти, за да подкрепи растежа.

„Като се има предвид преценката на заседанието на Политбюро, че „ефективното търсене все още е недостатъчно...“, политическата подкрепа трябва да се възползва от импулса, като засили управлението на очакванията и създаде повече сценарии за потреблението“, каза Брус Панг, главен икономист за Китай в Jones Lang LaSalle.

Много анализатори твърдят, че целта на Китай за икономически растеж от около 5% през 2024 г. ще бъде предизвикателство за постигане без допълнителна политическа подкрепа.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ