Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Пpeходът ĸъм възoбнoвяeмa eнepгия мoжe дa cпecти нa cвeтa 12 трлн. дoлapa дo 2050 г.
От десетилетия знаем, че преходът от изкопаеми горива към декарбонизирана икономика е от съществено значение за здравето на нашата планета и на бъдещите поколения. Почти невъзможно е да се преувеличи какво е заложено на карта, ако светът продължи да изгаря изкопаеми горива с непроменена или нарастваща скорост. Експертите твърдят, че ако статуквото по отношение на употребата на изкопаеми горива се запази, екологичното и икономическо опустошение не са просто заплаха, а неизбежност. Защо тогава преходът към чиста енергия се оказа толкова бавен, а на моменти и спорен?
Голяма част от проблема произтича от инерцията на статуквото. Светът вече функционира на базата на въглеродна икономика и обръщането на тази утвърдена система с главата надолу ще струва огромно количество време, усилия и пари. Наистина, първоначалната цена на препроектирането и преустройството на световния енергиен сектор и всички свързани с него вериги за доставки, базирани на изкопаеми горива, е меко казано плашеща, особено за развиващите се нации. Погрешно е обаче да се мисли, че като цяло преходът към чиста енергия ще бъде скъпо начинание. Всъщност това е единственият план, който има някакъв икономически смисъл в средносрочен или дългосрочен план, пише Хейли Зерамба в материал за Oilprice.com.
Чисто нов емпирично обоснован доклад от Оксфордския университет установява, че преминаването от изкопаеми горива към възобновяема енергия може да спести на света цели 12 трлн. щатски долара само до 2050 г. От години учените съобщават, че революцията на възобновяемите енергийни източници като цяло ще спести много пари и то за дълъг период от време, имайки предвид опустошителните последици от изменението на климата. Тази сума на спестявания нараства все повече и повече, тъй като цената на технологиите за възобновяема енергия продължава да пада.
Цената само на слънчевата енергия се е сринала с 80% от 2010 г. насам, а възобновяемите енергийни източници като цяло са били най-евтиният източник на енергия в света през 2020 г. цената на възобновяемите източници всъщност пада по-бързо от очакваното от експертите. Макар че възобновяемите енергийни източници не бяха пощадени от растящите цени и проблемите по веригата на доставки, които белязаха енергийния сектор тази година, те далеч не са най-тежко засегнатите от събитията по света и в много случаи са гарант за енергийната сигурност на фона на кризата, подхранвана от войната в Украйна. Всъщност, в контекста на енергийната криза в Европа, „новите възобновяеми източници, базирани на договори извън пазара, предлагат енергия на под една четвърт от текущите и прогнозираните цени на едро на електроенергията“.
„Дори и да отричате климатичните промени, трябва да сте съгласни с това, което препоръчваме“, каза пред Би Би си проф. Дойн Фармър от Института за ново икономическо мислене към училището Оксфорд Мартин. „Занапред чистата енергия ще продължи да бъде най-евтиният вариант, независимо дали вземате предвид външните фактори за околната среда или не. Но когато ги включите, разликата става още ппо-голяма“, добавя той.
Застрахователният гигант Swiss Re изчислява, че изменението на климата може да струва на световната икономика 23 трилиона долара до 2050 г. Априлски анализ на Службата за управление и бюджет на Съединените щати пък изчислява, че изменението на климата може да струва 2 трилиона долара всяка година само на Съединените щати до края на векa.
Докладът също така установи, че федералното правителство „може да похарчи допълнителни 25 до 128 милиарда долара всяка година в области под формата на помощ за крайбрежни региони, засегнати от бедствия или за застраховка срещу наводнения и застраховка на реколтата.
Всъщност точно тази седмица администрацията на Байдън обеща федералното правителство да покрие 100% от разходите за почистване в Пуерто Рико, след като урагана Фиона връхлетя островната територия на САЩ. Това се случва след отпускането на 12 млрд. Пуерто Рико за изграждане на по-устойчива енергийна инфраструктура след урагана Мария, който унищожи енергийната мрежа на острова точно преди пет години.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.