Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Представянето на американската икономика оставя Уолстрийт без думи
Преобладаващия наратив за силно представяне икономика на САЩ не се е променила много през изминалата година, тъй като икономическите данни постоянно надминават очакванията на Уолстрийт, пише Yahoo!Finance.
Докладът за работните места от вчера не е изключение. Икономиката на САЩ е добавила 303 хил. работни места през месец март, което е с близо 100 хил. над консенсусните прогнози. Равнището на безработица се е понижило до 3,8%, приближавайки се до най-ниското ниво в историята. Процентът на американците, участващи в работната сила, се е увеличил.
„Данните ни оставят без думи“, пише американският икономист на Jefferies Том Саймънс в бележка до клиенти. „Бяхме оптимисти относно данните за работните места въз основа на последните тенденции в заявленията за помощ при безработица и инерцията от предишни месеци, но не очаквахме да видим толкова силни данни“, добави той.
Това е последната поредица от скорошни положителни икономически новини. По-рано тази седмица данните показаха, че производственият сектор е навлязъл в територия на разширяване. Междувременно процентът на наемане поддържа стабилно темпо, а съкращенията се задържат в рамките на ниски граници, което не сигнализира за забавяне на активността на пазара на труда. В същото производителността на труда се повишава за първи път от 15 години.
Взети заедно, тези фактори повишават перспективите си за икономическия растеж на САЩ за 2024 г. Консенсусът сред анализаторите сега е за реален икономически растеж от 2% за първите три месеца на годината, спрямо мартенската прогноза за ръст от 1,8%.
Ключов фактор за стабилното представяне икономика е нарастването на населението на САЩ и последвалото увеличението на наличните работници. Според данните, публикувани в петък, участието на работната сила през март е нараснало до 62,7% от 62,5% през февруари. Този процент е малко под нивото от 62,8%, наблюдавано точно преди пандемията. Това се случи, когато растежът на заплатите (потенциален индикатор за бъдещ инфлационен натиск) намаля до 4,1% – най-ниското му ниво от юни 2021 г.
Това представлява идеален сценарий за пазара на труда, където растежът на работните места продължава, но не с цената на по-висока инфлация.
Главният инвестиционен директор на BlackRock за глобални дългови инструменти с фиксиран доход Рик Ридер обясни, че „положителният“ шок от предлагането от увеличената имиграция спомага за създаването на текущата „про-растеж“, но и дезинфлационна, динамика на пазара на труда.
Икономическият екип на Goldman Sachs също наскоро посочи увеличената имиграция като фактор за повишаване на прогнозата за растежа на БВП тази година. В петък главният икономист за САЩ на екипа Дейвид Миръкъл написа, че това вероятно няма да стане с цената на по-висока инфлация.
„Очакваме потенциалът на предлагането в икономиката да продължи да расте малко по-бързо от обикновено тази година, тъй като повишената имиграция стимулира растежа на работната сила“, пише Миръкъл. „Това означава, че силният ръст на търсенето не би трябвало да влоши много баланса на търсенето и предлагането в икономиката, ако изобщо го влоши, защото предлагането почти не изостава“, добави той.
Председателят на Фед Джером Пауъл наскоро призна, че това може да е възможен резултат за икономиката през тази година и че по-нататъшното разширяване на пазара на труда само по себе си не е непременно проблем за борбата на Фед срещу инфлацията.
Все пак силният икономически растеж накара инвеститорите да се притесняват, че Федералният резерв може да отложи за по-късно понижението на лихвените проценти. Инвеститорите сега оценяват на 54% вероятността Фед да намали лихвите през юни. Преди месец вероятността за подобен ход се оценяваше на 72%.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.