Високите цени на лития ще се запазят, въпреки увеличеното производството на ценния метал

Високите цени на лития ще се запазят, въпреки увеличеното производството на ценния метал

През следващите години  високите цени на лития ще се запазят, въпреки растящите обеми на неговото производство, каза пред Financial Times ръководителят на производството на литий на американската химическа компания Albemarle Corp. Ерик Норис.

Според него бързият растеж на производството на електрически автомобили в света напълно е трансформирал пазара на литий.

Между 2018 г. и 2020 г. цените на лития са спаднали от 25 000 долара за тон до по-малко от 6 000 долара за тон, според Benchmark Mineral Intelligence. През 2022 г. обаче цената на метала се повиши до рекордно ниво, доближавайки се до 80 000 долара за тон. Така той е нараснал над 10 пъти спрямо най-ниските нива от 2020 г., пише Financial Times, цитиран от Интерфакс.

„Една от причините за такава динамика е, че пазарът се промени фундаментално. През 2019 г. пазарът на литий не показа сериозен ръст, производството на метал беше около 300 хиляди тона. Преди това се увеличи с около 30- 50 хиляди тона годишно. Сега пазарът расте с 200 000 тона годишно“, коментира Ерик Норис.

Albemarle  е най-големият производител на метал в света. През 2022 г. компанията е произвела, по предварителни оценки, 130-140 хиляди тона литиев карбонат.

Експертите не са съгласни относно бъдещите перспективи за търсенето на литий. Така анализаторите на Goldman Sachs прогнозират рязка корекция на пазара, в резултат на която цената на литиевия карбонат ще падне до 11 000 долара за тон до 2024 г.

От инвестиционната банка смятат, че търсенето на метала ще намалее след пренасищането на китайския пазар с електрически превозни средства, докато предлагането на литий ще се увеличи значително, тъй като високите цени на метала предизвикаха стартирането на много минни проекти.

Ръководителят на китайския производител на литий Sinomine Resource Group Co. Уонг Пинг Вей също очаква цените на лития да спаднат през 2023 г. поради увеличеното предлагане на метала.

"Очакваме постепенно намаляване на цените през следващата година - каза той пред Bloomberg. - Няма да има рязък спад, тъй като балансът между търсене и предлагане остава стегнат."

Шефът на Sinomine Resource Group Co. изчислява, че цената на литиевия карбонат ще падне до около 400 000 юана ($57 443) на тон през следващата година. В четвъртък цената падна за пета поредна сесия - до 522,5 хиляди юана за тон.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ