Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Промишлената активност в Китай расте за втори месец на фона на залахите на Тръмп
Според официално проучване активността на китайските предприятия е нараснала слабо през ноември за втори пореден месец. Това допълва поредицата от скорошни данни, които показват, че във втората по големина икономика в света най-накрая се появяват стимули, точно когато Доналд Тръмп засилва търговските си заплахи, предаде Ройтерс.
Индексът на мениджърите по поръчките (PMI) на Националното статистическо бюро в събота се повиши до 50,3 - седеммесечен връх - от 50,1 през октомври, над 50-те пункта, разделящи растежа от свиването, и надмина медианната прогноза от 50,2 в анкета на Ройтерс.
Настроението в производствения сектор на Китай е влошено от месеци поради падащите производствени цени и намаляващите поръчки, но двата месеца на положителни стойности на PMI показват, че обявените стимули подобряват настроенията в производствените цехове.
Въпреки това нови неблагоприятни фактори, свързани с допълнителните мита на САЩ, могат да застрашат китайския промишлен сектор през следващата година и да попарят ранния оптимизъм в производствения сектор на азиатския гигант.Макар че се появиха някои признаци, че последните стъпки на китайските политици могат да окажат подкрепа на болния пазар на имоти, който натежа върху вътрешното търсене, сега длъжностните лица се надпреварват да ограничат уязвимостта на икономиката в навечерието на второто президентство на Тръмп.
В понеделник новоизбраният президент Тръмп заяви, че ще наложи 10% мито върху китайските стоки, за да може Пекин да направи повече за спиране на трафика на химикали, произведени в Китай и използвани за производството на фентанил.По време на предизборната си кампания той също така заплаши да наложи мита върху китайските стоки в размер на над 60% - повишения, които представляват сериозен риск за растежа на най-големия износител на стоки в света.
Износът на Китай нарасна повече от очакваното през октомври, което анализаторите обясняват с това, че фабриките бързат с доставките за основните пазари в очакване на допълнителни мита от САЩ и Европейския съюз.
„Икономиката се стабилизира напоследък, тъй като фискалната и паричната политика бяха облекчени след заседанието на Политбюро на 26 септември. Но перспективите за 2025 г. остават неясни“, заяви Джан Живей, президент и главен икономист в Pinpoint Asset Management.
Търговската война се очертава и ще забави инвестиционните решения на корпорациите. Инвеститорите очакват фискални стимули, но размерът и съставът на разходите са несигурни“, казва Джан.
Централната икономическа работна конференция през декември може да хвърли известна светлина върху перспективите на политиката, добави той.
Докладът за PMI показа, че общият обем на новите поръчки се е увеличил за първи път от седем месеца насам през ноември, докато новите поръчки за износ са се свили за седми пореден месец.
Недостатъчно търсене
„Индексът PMI продължи да се повишава през ноември, което показва по-очевидни признаци на възстановяване в дъното на икономиката. Ефектът от политиките за повишаване на бизнес доверието става все по-силен“, заяви Джан Ликун, анализатор в Китайския информационен център по логистика.
Въпреки това „недостатъчното търсене все още е основен ограничител на производствената дейност на предприятията“, каза Джан. „Необходимо е особено да се засили ефективното стимулиране на държавните публични инвестиции върху поръчките на предприятията.“
Непроизводственият PMI, който включва строителството и услугите, спадна до 50,0 този месец, след като през октомври се повиши до 50,2. Активността в сектора на услугите се разширява слабо за втори пореден месец.
По-рано този месец Китай представи пакет от дългови инструменти на стойност 10 трлн. юана (1,38 трлн. долара), за да облекчи напрежението във финансирането на общините. Това стана след като през септември Китайската централна банка въведе най-мащабните си стимули след пандемията, за да върне икономиката към целта на правителството за растеж от около 5%.
Китайските политически съветници препоръчват на Пекин да запази същата цел за растеж през следващата година и да въведе още повече стимули, за да засили вътрешното търсене.
Налице са първите признаци, че икономиката обръща посоката си.Продажбите на дребно, които са показател за потреблението, нараснаха с най-много от февруари насам, а спадът в продажбите на недвижими имоти намаля, което вероятно показва, че затрудненият сектор се връща към живота.
През миналия месец обаче промишленото производство леко се забави спрямо темпа от септември, а промишлените печалби - изоставащ показател - продължиха да спадат, което показва колко трудно е за фирмите да останат печеливши при сегашния икономически климат в Китай.
Проучването на Caixin за фабриките в частния сектор ще бъде публикувано в понеделник и анализаторите очакват показателите му да се повишат до 50,5 пункта.
Официалният ноемврийски съставен PMI индекс на Китай, който включва както производствената дейност, така и тази в сферата на услугите, остана на ниво 50,8 през ноември.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.