Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Постигането на климатичните цели е под въпрос заради Китай и Индия, сочи проучване
Китай и Индия не са намалили производството на електроенергия от въглища, което затруднява постигането на целите за опазване на климата в най-големите азиатски държави, отделящи въглеродни емисии, според ново проучване, цитирано от CNBC.
Въпреки че и двете азиатски държави имат амбициозни планове за намаляване на емисиите, силната зависимост от въглищата - най-замърсяващото изкопаемо гориво - продължава да бъде най-надеждният и достъпен начин за задоволяване на нарастващото търсене на електроенергия.
През последните две десетилетия производството на електроенергия от въглища в световен мащаб непрекъснато нараства, като почти се удвоява от 5,809 тераватчаса (TWh) през 2000 г. до 10,434 TWh през 2023 г., сочи ново проучване на енергийния мозъчен тръст Ember. Най-голямото увеличение е в Китай (+319 TWh) и Индия (+100 TWh), показва проучването.
По данни на Международната агенция по енергетика (МАЕ) въглищата остават най-големият енергиен източник за производство на електроенергия, като осигуряват повече от една трета от електроенергията в световен мащаб. Те ще продължат да играят ключова роля в индустрии като черната металургия, докато не се появят нови технологии.
„Ще бъде много трудно да се постигнат целите без бързо намаляване на въглищата. Със сигурност ще бъдат недостижими", казва Франсис Джонсън, старши научен сътрудник и ръководител на отдела по въпросите на климата в Азиатския център на Стокхолмския институт за околна среда.
„Не се отказваме от въглищата достатъчно бързо“, предупреди той.
Китай е най-големият производител на въглища в света
Най-голямата икономика в Азия има две големи цели в областта на климата: да постигне максимални въглеродни емисии през 2030 г. и да постигне въглеродна неутралност през 2060 г. Въпреки това зависимостта от въглищата не показва признаци на отслабване.
Търсенето на електроенергия в източноазиатската държава се е увеличило седем пъти от началото на десетилетието, докато търсенето на въглища е нараснало повече от пет пъти за същия период, показва изследването на Ember.
През 2023 г. Китай, най-големият производител на въглища в света, ще емитира 5 491 млн. тона въглероден диоксид от производството на електроенергия. Това е поне три пъти повече от САЩ (1570 млн. тона въглероден диоксид) и Индия (1470 млн. тона въглероден диоксид), сочат данните от проучването.
Въпреки това страната е постигнала значителен напредък в развитието на възобновяемата енергия, което е довело до забавяне на темповете на нарастване на емисиите от средно 9 % годишно между 2001 и 2015 г. до 4,4 % годишно между 2016 и 2023 г., посочва енергийният мозъчен тръст.
„Китай е много близо до пика на емисиите и преходът към чиста енергия се осъществява изключително бързо“, заяви пред CNBC Дейв Джоунс, директор на програмата за глобални прозрения в Ember.
„Дори при много високи нива на растеж на търсенето на електроенергия изглежда, че нивата на растеж на възобновяемите енергийни източници ще бъдат достатъчни“, каза Джоунс.
Докладът на Ember показва, че чистата електроенергия е допринесла за 35% от общото производство на електроенергия в Китай. Хидроенергията - вторият по големина енергиен източник - съставлява 13% от този микс, а вятърната и слънчевата енергия заедно достигат нови върхове от 16% през 2023 г.
„Ако производството на вятърна и слънчева енергия не се беше увеличило от 2015 г. насам, а вместо това търсенето беше задоволено от въглища, емисиите щяха да бъдат с 20% по-високи през 2023 г.“, се подчертава в доклада, като се добавя, че тези два източника сега могат да генерират достатъчно електроенергия, за да захранват Япония.
Но Джонсън от Стокхолмския институт по околна среда предупреди, че Китай все още трябва да бъде по-малко зависим от други форми на изкопаеми горива.
„Постепенното намаляване на използването на въглища е абсолютно необходимо, но не е достатъчно. Това, че сте намалили емисиите от въглища, не означава, че сте се отървали от емисиите в другите сектори", отбеляза той.J
Търсенето на електроенергия в най-многолюдната страна в света се увеличава
Когато миналата година Индия стана най-многолюдната страна в света, търсенето на електроенергия нарасна с 5,4% в сравнение с 2022 г. Това е повече от два пъти повече от глобалното увеличение. Ръководителите на страната са оптимистично настроени за пътя й към нулевата нетна консумация, като правят смели твърдения, че до 2030 г. 50% от производството на електроенергия в страната ще идва от форми на енергия, които не са изкопаеми горива.
Емисиите от енергийния сектор се очаква да достигнат своя връх около 2030 г., докато общите емисии, свързани с енергетиката, ще достигнат най-високата си стойност около 2034 г., според оценката на Climate Action Tracker.
Проучването на Ember обаче показва, че допълнителният натиск от сушите е принудил страната да произвежда 78% от електроенергията си от изкопаеми горива, като въглищата съставляват 75% от този микс.
Подобно на Китай, Индия е постигнала значителен напредък и в други форми на възобновяема енергия.
Според Ember през 2023 г. Индия ще изпревари Япония и ще стане третият най-голям производител на слънчева енергия в света.
Ember установи, че производството на слънчева енергия в Индия е възлизало на 113 тераватчаса (TWh) през миналата година, което представлява 145% увеличение от 2019 г. насам. Това я нарежда на второ място след Китай (584 TWh) и САЩ (238 TWh).
„Когато става въпрос за пътя към въглеродна неутралност за Китай и Индия, може да се очаква, че емисиите ще се увеличат, когато търсенето расте. Но в някакъв момент ръстът на БВП трябва да се раздели с емисиите, при което е необходимо те първо да достигнат своя връх, а след това да намалеят", заяви пред CNBC директорът на програмата за Азия на Ember Адитя Лола.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.