Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Ръстът на работните места в САЩ се забавя рязко през октомври
Ръстът на работните места в САЩ се забави рязко през октомври на фона на смущения от урагани и стачки на работници в авиационни фабрики, но нивото на безработица се задържа стабилно на 4,1%, предлагайки увереност, че пазарът на труда остава на здрава основа преди изборите, предаде Ройтерс.
Заетите лица в неселскостопански сектор са се увеличили с 12 000 работни места миналия месец след скока с ревизираните надолу 223 000 през септември, съобщи в петък Бюрото по трудова статистика към Министерството на труда.
Икономистите, анкетирани от Ройтерс, прогнозираха увеличение на заплатите със 113 000. Оценките варираха от липса на нови работни места до 200 000 създадени позиции.
В края на септември ураганът „Хелене“ опустоши югоизточната част на страната, а седмица по-късно ураганът „Милтън“ връхлетя Флорида. При анкетирането на работодателите за октомврийския доклад за заетостта, стачкуваха общо 41 400 работници, включително в Boeing и Textron, самолетна компания. Останалите 3400 души бяха работници в три хотелски вериги в Калифорния и Хаваите.
Работниците, които не получават заплата през периода на изследването, който включва 12-ия ден от месеца, се броят за безработни в изследването на предприятията, от които се изчислява броят на заплатите.
Следеният отблизо доклад за заетостта на Министерството на труда беше сред последните големи икономически данни, преди американците да се отправят към урните, за да изберат вицепрезидента демократ Камала Харис или бившия президент републиканец Доналд Тръмп за следващ президент на страната.
Социологическите проучвания сочат, че надпреварата е равностойна. Американците не са се зарадвали на добрите резултати на икономиката, която превъзхожда световните си конкуренти, засегнати от високите цени на храните и наемите. Ниският брой на съкращенията е отличителна черта на силния пазар на труда.
Изкривяванията не се отразиха на равнището на безработица, тъй като стачкуващите работници ще бъдат отчетени като заети в проучването на домакинствата, от което се определя равнището на безработица.
Икономистите очакваха Федералният резерв да се справи с шума и да намали лихвените проценти с 25 базисни пункта следващия четвъртък. Повишаването на равнището на безработица до 4,3% през юли от 3,8% през март беше един от катализаторите за необичайно голямото понижение на лихвата с половин процентен пункт от страна на централната банка на САЩ през септември - първото намаление на разходите по заемите от 2020 г. насам.
Сега основният лихвен процент на Фед е определен в диапазона 4,75%-5,00%, след като през 2022 г. и 2023 г. беше повишен с 525 базисни точки.
Въпреки че работодателите са се отдръпнали от наемането на персонал, те запазват работниците си, което е в основата на повишаването на заплатите и на потребителските разходи. Средното почасово заплащане се повиши с 0,4%, след като през септември нарасна с 0,3%. Заплатите се увеличиха с 4,0% през 12-те месеца до октомври след ръст от 3,9% през септември.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.