Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Доскоро остров на стабилност, Европа вече не изключва сценарий за продоволствени криза
Рисковете от продоволствена криза в Европа се засилват на фона на зачестилите природни бедствия и влошените отношения с редица страни. Единственият въпрос е кога точно ще има недостиг на продукти в региона.
Европа традиционно е един от най-големите доставчици на храни в света - от зърнени храни и млечни продукти до свинско месо и зехтин и дом на най-сигурните за изхранване места в света. Финландия и Норвегия например оглавиха глобалната класация за продоволствена сигурност през 2022 година. Средно само 14% от разходите на домакинствата са отишли за храна през 2021 г., в сравнение с около 60% в Нигерия и 40% в Египет. Глобалният индекс за продоволствена сигурност редовно класира европейските страни като най-сигурните в света. Но има уязвимости. През последните три години метеорологичните и климатичните явления редовно нанасят щети на фермерите редовно, струвайки на Европа повече от 50 милиарда евро (54,3 милиарда долара) икономически загуби през 2022 г. Разходите за торове и енергия, необходими за отглеждане на култури и поддържане на работата на оранжериите, скочиха след нахлуването на Русия в Украйна.
С тези темпове до 2025 г. рибата, месото и редица други хранителни продукти може просто да изчезнат от европейските хранителни магазини, а нивото на престъпността в градовете ще се увеличи. Това са част от изводите в дискусия, проведена в продължение на два дни в Брюксел миналия месец, пише Bloomberg. В нея са участвали около 60 служители на Европейския съюз и правителства, експерти по продоволствена сигурност, представители на индустрията и няколко журналисти се събраха, за да се изправят пред възможността за нещо, което едва се виждаше на радара преди няколко години: пълномащабна хранителна криза .
Участниците в срещата са набелязали още теми за бъдещи дискусии - от безопасността на храните и биотероризма до противодействието на дезинформацията и подготовката за болести, пренасяни от животни, като последното е„огромен проблем и рискува да стане още по-голям, по мнението на повечето от тях. Всъщност малко правителства в Европа са подготвени за управление на бъдещи хранителни кризи, според Крис Хегадорн, пенсиониран американски дипломат, който е съорганизатор на семинара. „Ние живеем в криза през последните три години“, каза Хегадорн, помощник-професор по глобална хранителна политика в Sciences Po в Париж. „Има много повече за вършене на всяко ниво. Кризите само ще идват по-бързо и по-тежко.“
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.