Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Русия използва киберпрестъпници, за да поддържа военния натиск върху Украйна
Руските разузнавателни служби разчитат все повече на киберпрестъпни групи, лоялни на Кремъл, за да подкрепят кампаниите на страната в Украйна, се казва в нов доклад на Google, съобщи POLITICO.
„Руските разузнавателни служби все по-често използват вече съществуващи или нови взаимоотношения с киберпрестъпни групи за постигане на национални цели и увеличаване на събираните разузнавателни данни“, казват изследователите в доклада.
Инструментите на престъпниците често са лесно достъпни в тъмната мрежа на ниска цена и по този начин са много по-евтини и по-бързо развиващи се от зловредния софтуер и инструментите, разработени от самите хакерски групи на разузнавателните служби, казват изследователите от групата Threat Intelligence на Google.
Докладът е публикуван в навечерието на Мюнхенската конференция по сигурността по-късно тази седмица, на която служителите по киберсигурност ще се съберат, за да обсъдят международните усилия за защита на държавите срещу нарастващия поток от кибератаки, както и други въпроси, свързани със сигурността.
Новото изследване показва все по-размита граница между кибер агресии между държавите, от една страна, и защитата на правителствата и промишлените организации от киберпрестъпления, от друга. Последната традиционно се разглежда като по-финансово мотивирана.
Други предимства са, че се замъглява кой стои зад хакерската атака и че ако бъде разкрита операция, използваща определен зловреден софтуер, разходите за разработване на нов инструмент не се поемат от разузнавателната агенция, смятат изследователите.
Като пример може да се посочи известното хакерско звено на руското военно разузнаване APT44 (наричано още Sandworm), което от началото на войната през 2022 г. използва инструменти, придобити от киберпрестъпни групировки, за да извършва шпионаж и да нарушава военните усилия на Украйна, твърдят изследователите.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.