Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Шефът на Бундесбанк: Германия не е болният човек на Европа, но тази година не е добра
Германия не е болният човек в Европа, каза пред Си Ен Би Си президентът на Бундесбанк Йоахим Нагел.
Същевременно с това обаче той призна, че растежът „тази година не е добър“.
Говорейки по време на годишната среща на Международния валутен фонд и Световната банка в Маракеш, Нагел каза, че не трябва да сравняваме текущата икономическа ситуация на Германия с периода, когато страната за последен път беше описана като „болния човек на Европа“. Този псевдоним бе използван за Германия през 1998 г., когато страната страдаше от да скъпоструващите икономически последици от обединението на Германската демократическа република към Федерална република Германия.
„Това е напълно различна, различна ситуация“, каза Нагел. „Необходими са някои структурни промени, но ако вземете например пазара на труда, ние все още управляваме икономиката на пълна заетост, повече или по-малко“, добави ръководителят на централната банка на страната.
„Вярвам, че има разбиране, че трябва да направим нещо, но ние не сме болният човек на Европа“, каза още той.
Дебатът дали Германия отново трябва да бъде описана като „болния човек на Европа“ се разпали на фона на прогнозата, че най-голямата икономика на континента ще бъде единствената водеща европейска икономика, която ще се свие през 2023 г.
„Тази година не е добра, но следващата растежът се завръща“, каза Нагел.
Бундесбанк прогнозира, че германската икономика ще нарасне с 1,2% през следващата година, след като се свие с 0,3% през 2023 г.
Прогнозата на Международният валутен фонд е малко по-песимистична, като според институцията Германия ще изпита „продължаваща слабост“ в растежа си. МВФ очаква брутния вътрешен продукт на Германия да нарасне с 0,9% през 2024 г.
Инфлационният звяр е „опитомен“
Покачването на цените в Германия се забави повече от очакваното за месец септември, като хармонизираната потребителска инфлация в Германия се повиши с 4,3% на годишна база миналия месец, показват данни на федералната статистическа служба.
Това е най-ниското равнище от нахлуването на Русия в Украйна насам, като резултатът се дължи до голяма степен на по-ниско от средното увеличение на цените на енергийните продукти.
„Историята с инфлацията върви в правилната посока“, каза Нагел. „Звярът все още е там, но до известна степен ние го опитомихме“, добави той.
Нивото на инфлация остава доста над целта на еврозоната от 2% и вероятно ще остане така в продължение на няколко години, според прессъобщение на Бундесбанк от юни.
През следващите две години инфлацията ще бъде съответно 3,1% и 2,7%, се казва в съобщението.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.