Шефът на Commerzbank: Готвим се за лека рецесия, не за катастрофа

Шефът на Commerzbank: Готвим се за лека рецесия, не за катастрофа

Шефът на Commerzbank: Готвим се за лека рецесия, не за катастрофа

Подготвени сме за увеличение на необслужваните кредити, но ситуацията определено не е катастрофа или проблем с неизпълнение, като е много по-вероятно да става въпрос за лека рецесия. Това заяви пред Си Ен Би Си изпълнителният директор на Commerzbank Манфред Кноф на Европейския банков конгрес във Франкфурт.

„Вече заделихме провизии, но в момента все още не виждаме много проблеми пред нас“, каза той.

Необслужваните заеми са банкови кредити, които има вероятност да бъдат погасени със закъснение или не изцяло и са известни също като „лош дълг“.

„Очакваме с нетърпение много стабилни и добри резултати през следващата година“, каза Кноф.

Други прогнози за икономическите перспективи на Европа не са толкова оптимистични. Главният икономист в Berenberg Холгер Шмидинг, каза пред Си Ен Би Си, че потребителското доверие е „спаднало до толкова ниско ниво, че рецесията вероятно няма да е плитка“.

Главният изпълнителен директор на Commerzbank обаче каза, че действията на регулаторите, политиците и корпоративните банки са създали „оптимизъм“, че секторът може да управлява настоящата икономическа среда.

„Предстоят ни две трудни години, но ние сме издръжливи и силни. Ако всички работим заедно, трябва да можем да се справим със ситуацията“, каза той.

Шефът на Deutsche Bank Кристинан Зевинг беше по-голям песимист в коментарите си за регулацията в Германия и Европа като цяло, като каза, че е загрижен, че „махалото е на път да се залюлее твърде далеч“ и може „структурно да постави в неизгодно положение“ индустрията сред глобалните конкуренти.

„Настоящата регулаторна рамка не върши много за укрепване на европейските банки“, каза той, говорейки на същото събитие в петък.

Той добави, че докато Европа в момента е лидер в устойчивото финансиране, блокът „скоро ще загуби това лидерство“, ако регулирането „продължи по същия начин, както досега“.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ