Споразумението между ЕС и Меркосур е на една ръка разстояние въпреки съпротивата на Макрон

Споразумението между ЕС и Меркосур е на една ръка разстояние въпреки съпротивата на Макрон

Дните, в които Еманюел Макрон можеше да спре търговска сделка с един есемес, може би са отминали.

След четвърт век преговори с прекъсвания, споразумението между Европейския съюз и южноамериканския блок Меркосур отново е на една ръка разстояние. И този път френският президент, най-силният му противник, може би е загубил фактическото си право на вето върху търговията, след като поредица от политически и изборни неуспехи намалиха влиянието му в Брюксел, пише Politico.

Главните преговарящи от двете страни се срещнат отново от 7 до 9 октомври в Бразилия, за да се опитат да подготвят споразумение навреме за срещата на върха на лидерите на Г-20 в Рио де Жанейро в средата на ноември. Домакинът Луис Инасио Лула да Силва от Бразилия заяви, че е готов да подпише, а председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен бомбардира с любов лидерите на Меркосур, за да ги спечели.

Търговското споразумение, което ще създаде пазар за 800 милиона души, отговарящи за една пета от световния БВП, и ще премахне митата за различни стоки - от говеждо месо до автомобили - е основен приоритет за фон дер Лайен и нейната родина Германия.

Но тя среща решителната съпротива на Макрон, под натиска на земеделските производители и скептичната общественост, които го наказаха многократно на изборите тази година. Ако не друго, новото му дясно правителство, ръководено от министър-председателя Мишел Барние, е по-категорично против от своите предшественици.

„Подкрепям всяка сделка, която изглежда справедлива“, заяви Макрон по време на изказване в Берлин в сряда. Запитан дали смята, че споразумението с Меркосур изглежда справедливо, Макрон отговори: „Не“.

Макрон изтъкна, че една сделка ще изложи силно регулираните промишленост и селско стопанство на ЕС „на икономики, които са напълно несъобразени с това регулиране“.

Върнете се девет месеца назад и историята ще е различна.През януари преговорите с Меркосур бяха към финала, но Урсула фон дер Лайен все още се нуждаеше от подкрепата на Макрон, за да си осигури втори мандат като ръководител на Комисията. Въпросното текстово съобщение, както съобщиха източници на „Политико“ по онова време, е било достатъчно, за да се забавят преговорите.

Сега балансът на силите се е променил

Макрон загуби влиянието си в Брюксел след пораженията на европейските и националните избори, докато правителството на Барние е изправено пред непосредствено предизвикателство за овладяване на публичния дълг и може да бъде свалено от Марин льо Пен от крайната десница във всеки един момент.

Междувременно току-що назначената  Урсула фон дер Лайен е по-силна от всякога. И тя иска да сключи сделката.

„След като беше потвърдена отново, председателят на Комисията смята, че има свободни ръце да ускори преговорите и сключването на споразумението с Меркосур, въпреки съпротивата на Франция и други страни“, заяви Мари-Пиер Ведрен, френски евродепутат от центристкия лагер на Макрон, като осъди споразумението като част от „германския списък със задачи“ на фон дер Лайен.

„Тя греши, тъй като голяма част от общественото мнение в Европа е против това споразумение“, каза Ведрен, който участва в комисията по търговия на Европейския парламент.

Мнението на мнозинството

По-голяма част от мненията на правителствата в ЕС обаче са в подкрепа на сделката. Това може да се окаже решаващо, тъй като ако сделката бъде структурирана по определен начин, свръхмнозинството може да преодолее възраженията на малкото малцинство, ръководено от Франция.

Освен от Германия, фон дер Лайен може да разчита на подкрепата на още 10 държави от ЕС, които заедно призоваха Брюксел да ускори преговорите.

Бенжамен Хадад, новият младши министър на Франция за Европа, заяви пред „Политико“, че Франция „работи за създаване на коалиции“ срещу споразумението в този му вид. „Ние ще се противопоставим на всяко споразумение, което не спазва тези стандарти и клаузи, които са от основно значение за целостта на ЕС“, каза той.

По-рано Париж успя да накара Европейската комисия да предложи допълнение към сделката, в което се определят строги екологични ангажименти, включително по отношение на обезлесяването и спазването на Парижкото споразумение за климата.

Какво може да направи Франция? 

По отношение на толкова политически токсичен въпрос като споразумението с Меркосур Брюксел би предпочел да има на борда си голяма държава като Франция. 

„Може да се окаже непопулярен ход [за Комисията] да приеме решение по силно спорен въпрос без силна подкрепа“, казва Жералдо Видигал, бразилски професор по международно търговско право в Амстердамския университет.

„Франция е много добра в това да бъде начело на политиката на ЕС“, каза той, като посочи факта, че от 2010 г. насам Париж рядко е бил прегласуван на ниво ЕС. 

Но Брюксел, който води търговските преговори от името на ЕС, също има правомощията да завърши преговорите и да подпише споразумение - дори и при съпротива от страна на Франция.

От няколко години насам Комисията разделя сделките  по начин, който позволява да се ускори одобряването на основните им търговски аспекти.

Те могат да бъдат одобрени от Европейския парламент и квалифицирано мнозинство от поне 15 държави членки, представляващи 65% от населението на ЕС. Само по-малко спорните части, свързани с политическото сътрудничество и инвестициите, ще трябва да минат през националните парламенти.

Правната структура на сделката ще бъде в дневния ред на преговарящите в Бразилия и вероятно двете страни ще предпочетат тази архитектура в опит да ускорят процеса.

В частни разговори някои френски официални лица се примиряват с факта, че Париж не разполага със съюзниците, от които се нуждае, за да спре сделката. Мнозинството от държавите в ЕС виждат в нея шанс да обърнат загубата на влияние в Южна Америка в полза на Китай и да подобрят достъпа до стратегически суровини, необходими за завършване на прехода към зелени технологии.

„Франция ще трябва да намери поне три други държави-членки на ЕС, които да гласуват против, като всички заедно представляват поне 35 % от населението на ЕС“, обясни Видигал, като отбеляза, че Ирландия може да бъде един от малкото съюзници на Франция.

Към отслабващото влияние на Париж на равнище ЕС се прибавят и новините за отлагане на водещите правила на ЕС за борба с обезлесяването - инициатива, подписана от председателството на Съвета на ЕС преди две години, която е ненавиждана най-вече от Бразилия. 

Сега и Германия, и Комисията виждат златна възможност да се възползват от слабостта на Франция и най-накрая да сключат сделката.

Преговорите „сега трябва да приключат бързо“, заяви канцлерът Олаф Шолц след срещата си с Макрон в Берлин в сряда. Обръщайки се към германските износители, той каза: „Ще направим всичко възможно, за да гарантираме, че тази история ще има щастлив край.“

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ