Световните цени на храните са се повишили през февруари заради скока на захарта

Световните цени на храните са се повишили през февруари заради  скока на захарта

Световните цени на хранителните стоки се повишиха през февруари благодарение на по-високите цени на захарта, млечните продукти и растителните масла, съобщи Организацията по прехрана и земеделие (ФАО) към ООН.

Индексът на цените на храните на ФАО, който проследява месечните промени в международните цени на търгуваните в световен мащаб хранителни стоки, достигна средно 127,1 пункта през миналия месец, което представлява ръст от 1,6% спрямо януари и 8,2% спрямо февруари 2024 г., предаде Ройтерс.

Скокът се дължеше основно на цените на захарта, които се повишиха с 6,6% на месечна база, тласкани нагоре от опасенията за по-ограничени световни доставки за сезон 2024/25 г., отчасти поради неблагоприятните климатични условия в Бразилия. 

Цените на млечните продукти се повишиха с 4 % спрямо януари, като всички основни млечни продукти поскъпнаха поради силното търсене от страна на вноса, което надхвърли производството в основните региони на износ.

Същевременно цените на растителните масла се повишиха с 2% на месечна база и с 29,1% на годишна база главно поради по-високите цени на палмовото, соевото и слънчогледовото масло, обусловени от ограниченията в предлагането в Югоизточна Азия и силното търсене от сектора на биодизела.

Пшеницата поскъпва заради свитото предлагане от Русия

Индексът на цените на зърнените култури  се повиши с 0,7% спрямо януари. Според данните на ФАО цените на пшеницата се повишиха поради свитото предлагане в Русия и опасенията за състоянието на посевите в Източна Европа и Северна Америка, докато цените на царевицата продължиха да нарастват поради свитото предлагане в Бразилия и силното експортно търсене в САЩ.

Обратно, световните цени на ориза се понижиха с 6,8% през февруари. Цените на месото се понижиха с 0,1% през месеца.
В отделен доклад ФАО прогнозира скромно увеличение на световното производство на пшеница за 2025 г., което се оценява на 796 млн. тона, с около 1% повече от предходната година.

Този ръст беше подкрепен от очакваното увеличение на производството в Европейския съюз, особено във Франция и Германия.

Въпреки това предизвикателства като сухите условия в Източна Европа и прекомерните валежи в Западна Европа могат да повлияят на добивите, предупреди ФАО. В САЩ се очакваше площите с пшеница да се увеличат, въпреки че добивите може да намалеят поради засушаването.

Прогнозите са производството на ориз да достигне рекордно високи нива от 543 млн. тона през 2024/25 г., което ще се дължи на положителните перспективи за реколтата в  Индия и благоприятните условия за отглеждане в Камбоджа и Мианмар, отбелязват от ФАО. 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ