Световните цени на пшеницата тръгнаха надолу, захарта е поскъпнала през януари

Световните цени на пшеницата  тръгнаха надолу,  захарта е поскъпнала през януари

Световните цени на пшеницата тръгнаха надолу, захарта е поскъпнала през януари

Световните цени на хранителните продукти през януари в сравнение с декември 2023 г. са намалели с 1%. Това се съобщава в месечния доклад на ФАО (Организацията по прехрана и земеделие на ООН). 

В същото време в документа се отбелязва, че ценовият индекс от декември е бил преразгледан.

Индексът на цените на зърнените култури през януари в сравнение с декември се е понижил с 2,2%. Спадът в цените на пшеницата се обяснява с конкуренцията между износителите, както и с пристигането на зърно на пазара от Южното полукълбо. Цената на царевицата спадна рязко с началото на жътвената кампания в Аржентина, се пояснява в доклада.

Индексът на цените на месото се е понижил с 1,4% през януари, като спадът е регистриран за седми пореден месец. Понижаването на цените на птичето месо се дължеше на слабото търсене и голямото предлагане. Свинското месо поевтиня поради намалените покупки от страна на Китай, като същевременно увеличи собственото си производство. Цените на говеждото месо също се понижиха, докато цените на агнешкото месо се повишиха поради силното търсене от страна на вноса.

Индексът на цените на растителните масла се е повишил само с 0,1%. С поскъпването на палмовото и слънчогледовото олио цените на соята и рапицата се понижиха, отбелязват от ФАО.

Индексът на цените на млечните продукти е останал  почти непроменен спрямо ревизираната стойност за декември. През януари международните ценови котировки на маслото и пълномасленото мляко на прах се повишиха главно поради засиленото търсене от страна на азиатските купувачи, което почти компенсира спада в цените на обезмасленото мляко на прах и сиренето.

Индексът на цените на захарта обаче е отбелязал ръст от 0,8 %. Ръстът се обяснява с опасенията за недостатъчни валежи в Бразилия и влиянието на този фактор върху реколтата от захарна тръстика. Неблагоприятни са и прогнозите за производството в Тайланд и Индия - водещите страни производителки на захар, посочват от ФАО.
 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ