Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Търсенето на петрол ще достигне пик през 2032 г.
Търсенето на петрол в световен мащаб за използването му в горивни продукти за превозни средства пътищата ще нарасне с 5% до пик от 50 милиона барела на ден до 2032 г., като употребата на петрол за превозните средства вероятно ще намалее рязко, тъй като се очаква електрическите автомобили да представляват повече от половината от продажбите до 2040 г. Това се казва в анализ американската банка Goldman Sachs, цитиран от Ройтерс.
Инвестиционната банка очаква глобалното търсене на петрол за пътни превозни средства да намалява, но заедно с по-продължително плато след достигане на върха и да остане с 4% над нивата от 2023 г. до 2040 г., тъй като нарастването на глобалния брой превозни средства почти компенсира спада в потреблението на петрол за превозни средства. Очаква се големи разлики във времето на достигане на пика в различните страни, посочва още банката.
Според Goldman Sachs 1,7 милиарда глобални превозни средства са довели до 47% от търсенето на петрол през 2023 г., като потреблението на бензин съставлява около половината от търсенето. Банката подчерта, че новите електрически превозни средства (NEV) - на батерии или plug-in хибриди, но не и традиционни хибриди, сега натежават върху търсенето на петрол за производството на горива за превозните средства.
Банката очаква нарастването на NEVs и повишаването на ефективността на двигателите с вътрешно горене да намалят използването на петрол за превозни средства с 65% до 285 галона годишно на превозно средство до 2040 г.
Goldman Sachs също така очаква глобалният брой превозни средства, включително NEV, да нарасне с 60% до 2040 г.
Търсенето на петрол за пътни превози на нововъзникващите пазари, с изключение на Китай, се очаква да расте до 2040 г., което почти да компенсира продължаващия спад в страните от ОИСР и от скоро време в Китай, където търсенето се очаква да достигне своя пик през 2025 г., показва анализът на банката.
GS каза, че времето на достигане на пика при потреблението на петрол за автомобилни горива може да варира от 2025 г. до след 2040 г. при алтернативни пътища за икономическия растеж и растежа на NEVs. Нефтохимическите и реактивните продукти имат по-добри перспективи за растеж, добави банката.
Прогнозите на Goldman Sachs се намира между по-ниската прогноза на Международната агенция по енергетика (МАЕ) и по-високите прогнози на Администрацията за енергийна информация на САЩ (EIA) и Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК), отбелязва Ройтерс, цитирана от БНР.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.