Турция въвежда нови мерки за защита на лирата

Турция въвежда нови мерки за защита на лирата

Турция въвежда нови мерки за защита на лирата

Централната банка на Турция обяви нови мерки за ограничаване на разходите за кредитни карти и възпиране на търсенето на твърди валути преди местните избори в края на месеца, предаде Блумбърг.

Централната банка повиши месечната максимална лихва върху авансово плащане в брой от кредитни карти и сметки с овърдрафт, според съобщение, публикувано в Държавен вестник. Отделно институцията повиши месечните цели за увеличаване на дела на депозитите в лири от кредиторите , съобщи държавната Анадолска агенция.

Наблюдава се повишена волатилност на лирата преди изборите след две седмици, въпреки че политиците виждат търсенето на щатски долари като временно и очакват то да намалее след вота. Лирата е най-зле представящата се сред валутите на развиващите се пазари, проследявани от Блумбърг този месец, губейки 2,8% от стойността си спрямо долара.

Централата банка е под натиск да повиши референтния лихвен процент, след като инфлацията през февруари се ускори повече от очакваното от анализаторите. Тя предвижда инфлацията да достигне връх от над 70% през следващите месеци, преди да се забави до 36% в края на годината.

След като обяви завършването на своя осеммесечен цикъл на затягане на паричната политика, който вдигна лихвите до 45%, централната банка избра да използва алтернативни методи за затягане, за да поддържа инфлацията под контрол.

Подобен подход предизвика критики от икономисти и банкери, които сравниха методите с тези на предишната администрация, която подхождаше по- неортодоксално. Новият набор от длъжностни лица, назначен след изборите миналия май, обеща да опрости мерки, приложени от техните предшественици, с аргумента, че те са нарушили механизма за парично предаване.

Goldman Sachs Group Inc. и Deutsche Bank AG очакват повишаване на лихвите на политическата среща следващата седмица, което представлява промяна в предишната им позиция за запазване на лихвите без промяна. Goldman посочи нарастващия натиск върху резервите и лирата като аргументи за призива си за увеличение от 250 базисни пункта.

В последните си насоки централната банка каза, че „позицията на паричната политика ще бъде затегната, в случай че се очаква значително и постоянно влошаване на перспективите за инфлация“.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ