Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Управителят на Словенската централна банка: Разминаването между ЕЦБ и Фед си има граници
Европейската централна банка не може напълно да пренебрегне динамиката на инфлацията и паричната политика в САЩ, когато чертае собствения си път, зави управителят на Словенската централна банка и член на ЕЦБ Бостян Васле, цитиран от Блумбърг.
„Дори ако условията в двете икономики може да изискват различни парични реакции, има връзки, които служителите във Франкфурт ще вземат под внимание“, каза Васле в интервю във Вашингтон, където присъства на пролетните срещи на Международния валутен фонд и Световната банка.
„Икономическата ситуация в САЩ в момента е различна от тази в еврозоната“, отбеляза Васле. „Логично е в следствие на това реакцията в паричната политика да бъде различна. Но това различие има граници“, добави той.
Неговите коментари идват, след като ЕЦБ сигнализира, че е готова да намали лихвените проценти през юни, тъй като инфлацията се охлади до 2,4% през март. Тази позиция контрастира на американската, тъй като постоянното повишаване на цените накара председателя на Федералния резерв Джеръм Пауъл да заяви тази седмица, че централните банкери ще изчакат по-дълго от очакваното преди, преди да намалят разходите по заемите.
Няколко централни банкери вече казаха, че ЕЦБ не е зависима от своя партньор в САЩ и че действа въз основа на това, което се случва в еврозоната. Членът на Управителения съвет Марио Сентено каза пред Блумбърг в сряда, че базираната във Франкфурт централна банка не „гледа към САЩ“.
Но Васле твърди, че „има значителна вероятност двигателите зад по-висока или по-устойчива инфлация в САЩ да станат видими и в други части на света, а също и в еврозоната“, обръщайки внимание на „големите търговски и финансови потоци между Европа и САЩ“.
Едно от опасенията е, че продължителен период на облекчаване на паричната политика в Европа, при което САЩ не предприемат действия в същата степен, може да навреди на еврото. Председателят на ЕЦБ Кристин Лагард каза по-рано в сряда, че служителите ще наблюдават колебанията „много внимателно“, въпреки че не са насочени към конкретно ниво.
Първото намаление на лихвените проценти през юни все още изглежда вероятно и може да бъде последвано още подобни ходове през идните месеци, ако икономическите прогнози на ЕЦБ се потвърдят от реалността, каза Васле.
„Ако текущата базова линия се материализира, тогава много скоро ще бъде уместно да се намали нивото на ограничение и това да се последва с допълнителни подобни стъпки през втората половина на годината“, каза той. „Когато започнем процеса на понижаване на лихвените проценти, за мен би било уместно да обсъдим и по-нататъшни стъпки - свързани с темпото, честотата, а също и крайната точка“, добави Васле.
Длъжностни лица посочиха данните за развитието на заплатите през първото тримесечие като особено важни при преценката на силата на основната инфлация. Макар че най-изчерпателните доказателства ще станат достъпни едва през следващите седмици, има причини да бъдем оптимисти, отбеляза Васле.
„Данните за заплатите за първото тримесечие, които видяхме досега, са относително благоприятни. Ако всичко върви както изглежда в момента със заплатите, инфлацията ще се успокои и ние ще бъдем в състояние да бъдем все по-малко рестриктивни през цялата година“, каза още той.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.