Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|В Китай въвеждат денонощно наблюдение на финансирани от държавата строителни проекти
Според официалните мерки, които влязоха в сила този месец, някои китайски строителни предприемачи вече трябва да инсталират оборудване за наблюдение на своите проекти. Правилата се прилагат за фирми, които са получили най-малко 30 милиона юана (4,2 милиона долара) държавно финансиране, съобщи BBC.
Това се случва в момент, когато властите се стремят да подкрепят засегнатата от кризата индустрия на недвижимите имоти в Китай.
През януари Министерството на жилищното строителство на страната заяви, че ще предложи повече спасителни заеми на строителните предприемачи, които се борят с дълговете и забавянето на търсенето.
Обявявайки новите правила за наблюдение през януари, Националната комисия за развитие и реформи (NDRC) заяви в изявление, че се стреми да "регулира изпълнението на проектите и използването на финансирането".
"Тези мерки са важни за засилване на инвестиционния надзор... и за подобряване на ефективността на държавните инвестиции", добави тя.
Правилата са част от усилията на китайското правителство да гарантира, че "средствата, които се използват за подпомагане на изпитващи затруднения строителни предприемачи, се използват по предназначение", заяви пред Би Би Си Бен Харбург от инвестиционната компания MSA Capital.
"В миналото китайски строителни предприемачи са нарушавали доверието на китайското правителство, като са вземали средства, предназначени за завършване на даден проект, за изплащане на купон или дори за лични нужди", каза той.
Съгласно мерките за наблюдение на проектите трябва да се използват устройства за сигурност - включително камери за наблюдение, безпилотни самолети или дори сателитно оборудване, ако условията позволяват това.
Гражданите на Китай са едни от най-наблюдаваните в света. Изчислено е, че половината от камерите за наблюдение в света се намират в Китай, като броят на тези устройства е стотици милиони.
Всичко това е част от целта на Китай да изгради това, което той нарича "най-голямата мрежа за наблюдение с камери в света".
Много от камерите използват изкуствен интелект, включително технология за разпознаване на лица. Въпреки това Дейвид Гудман, професор по китайска политика в Университета в Сидни, заяви, че не смята новите правила за "страховити, въпреки че има елемент на отчаяние" от страна на властите да наблюдават спонсорираните от държавата проекти.
"Вероятно ще има някакви резултати и някои от тях може дори да са положителни за осигуряване на ефективност и социални постижения", добави той.
Марейке Олберг, старши научен сътрудник в мозъчния тръст German Marshall Fund of the United States, заяви, че "не очаква стъпка, която - поне на теория - е насочена към наблюдение на начина, по който се изразходват публичните средства, да предизвика голям отзвук", като се има предвид "широко разпространеното наблюдение в цялата страна".
Според NDRC разработчиците на проекти трябва да използват и други технологии, като например големи данни, за да откриват бързо проблеми.
Тежките проблеми, обхванали китайския пазар на недвижими имоти, бяха подчертани тази седмица, когато съдът в Хонконг нареди ликвидацията на затъналия в дългове строителен предприемач Evergrande.
Evergrande, подобно на много свои конкуренти, взе милиарди долари назаем, докато се разрастваше агресивно.
През 2020 г. обаче бяха въведени правила за контрол на размера на заемите, които големите фирми за недвижими имоти могат да вземат. Това спомогна за предизвикването на криза, която индустрията все още се бори да преодолее.
Това представлява сериозен проблем за китайското правителство, тъй като секторът на недвижимите имоти представлява приблизително една четвърт от втората по големина икономика в света.
"Секторът на недвижимите имоти е ключов за китайската икономика. Правителствата на провинциите зависят от сектора, за да стимулират заетостта и да постигнат целите за растеж. Изключително важно е китайското правителство да подкрепи този сектор, за да разсее някои глобални страхове", каза Харбург.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.