В Норвегия откриха най-голямото находище на редкоземни метали в Европа

В Норвегия откриха най-голямото находище на редкоземни метали в Европа

В Норвегия откриха най-голямото находище на редкоземни метали в Европа

Норвежката миннодобивна компания Rare Earths Norway съобщи, че е открила най-голямото доказано находище на високо ценени редкоземни елементи в Европа, което може да се превърне в преломен момент както за скандинавската страна, така и за целия регион, предаде CNBC.

Това е голям шанс за Европа да прекъсне доминиращата позиция на Китай в областта на редкоземните елементи.

Търсенето на редкоземни елементи и важни минерали се очаква да нарасне експоненциално през следващите години с ускоряването на прехода към чиста енергия.  Rare Earths Norway заяви, че нейният карбонатен комплекс Fen в югоизточната част на страната разполага с 8,8 млн. метрични тона общо редкоземни оксиди (TREOs) с разумни перспективи за икономически добив.

В рамките на TREOs, които се считат за жизненоважни за глобалния преход от изкопаеми горива, компанията твърди, че има около 1,5 милиона метрични тона редки земни елементи, свързани с магнити, които могат да се използват в електрически превозни средства и вятърни турбини.

Откритието засенчва огромно находище на редкоземни метали, открито миналата година в съседна Швеция.

Алф Рейстад, главен изпълнителен директор на Rare Earths Norway, заяви пред CNBC, че откритието във Фен представлява „голям етап“ за компанията.

„Важно е да се заяви, че днес в Европа няма абсолютно никакъв добив на редкоземни елементи“, каза Райстад. 

Една от целите на Закона за критичните суровини е до 2030 г. да се добиват поне 10 % от годишното търсене на редкоземни елементи в Европейския съюз и Rare Earths Norway заявява, че се надява да допринесе за постигането на тази цел.

От Rare Earths Norway заявиха, че находището на редки земни елементи в Телемарк, на около 210 км югозападно от Осло, вероятно ще подчертае позицията на Норвегия като неразделна част от европейската верига за създаване на стойност на редки земни елементи и критични суровини.

Редкоземните елементи са по-важни от петрола и газа

Международната агенция по енергетика заяви, че днешното предлагане не отговаря на това, което е необходимо за трансформиране на енергийния сектор. Това е така, защото съществува сравнително висока географска концентрация на производството на много елементи за енергиен преход.

Повечето редкоземни елементи се намират в Китай, като според оценките на втората по големина икономика в света на нея се падат 70 % от световния добив на редкоземни руди и 90 % от обработката на редкоземни руди.

През 2022 г. Китай е бил най-големият партньор на ЕС за внос на редкоземни елементи, като е съставлявал 40% от общия внос на база тегло.

В перспектива Rare Earths Norway заяви, че проучвателните работи в комплекса ще продължат, като за следващия месец са планирани допълнителни сондажи. Компанията заяви, че работи за разработване на първия етап на добива до 2030 г.

Запитан дали смята, че откритите ресурси могат да се смятат за по-ценни от норвежките доставки на нефт и газ, Рейстад от Rare Earths Norway отговори: „Не за по-ценни, но [председателят на Европейската комисия] Урсула фон дер Лайен заяви, че литият и редкоземният елемент скоро ще бъдат по-важни от нефта и газа.“

„Така че тя ще бъде по-важна, но няма да има същата стойност, разбира се“, добави той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ