Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Всички индустрии са под натиск, дългосрочното планиране е почти невъзможно
Доверието и поведението на домакинствата ще бъдат решаващ фактор за възстановяването на активността в Европа, казва Пламен Димитров, управител на Кофас България в специално интервю за Мениджър Нюз
- Какви са основните икономически и политически фактори, които според Кофас ще определят страничните рискове през следващата година? И какви по-конкретно странични рискове откроявате?
- Ситуацията в България е сходна на тази в Европа и света. Политически, 2024 година се оказа безпрецедентна по брой парламентарни и президетски избори в цял свят. Очаква се и президентските избори в САЩ да окажат влияние върху европейската и световната икономика. От икономическа гледна точка, основен фактор за бизнес развитието, са цените на суровините и производствените разходи. В момента има голямо предлагане на петрол и газ, но конфликтът в Близкия изток крие голям геополитически риск, особено ако Иран блокира Ормузкия проток, което би имало катастрофални последици за бизнеса в Европа и не само.
- Има ли региони или страни, за които очаквате по-висока нестабилност? Кои са те и каква може да бъде причината?
- До голяма степен икономическото забавяне е свързано с производствените разходи и цените на суровините, които остават умерени поради слабото световно търсене в момента. САЩ и Китай вече показват признаци на забавяне, а в Европа ситуацията остава стабилна, но без растеж, особено в сектори като строителство и промишленост.
- Какво може да помогне на фирмите, за да се подготвят по-добре за глобалните икономически рискове и несигурност?
- Повишаването на финансовата култура сред управлението на компаниите е от съществено значение. Всяка година организираме Риск конференция, на която обсъждаме основните фактори за търговски риск и мерки за намаляване на тези рискове на локалния и международен експортен пазар. Практики като застраховка на търговски вземания, кредитни доклади и мониторинг на контрагентите, значително намаляват риска от неплащане.
Деветата конференция на Кофас България по управление на риска се проведе в края на миналия месец. Снимка: Кофас България
- Има ли индикатори или модели, които Кофас използва, за да предсказва промените в страничните рискове, и какъв е процесът на адаптация към тези прогнози?
- Кофас разполага с богата база данни за компании от целия свят, която се обновява ежедневно. Нашите риск мениджъри по целия свят ежедневно вземат решения за поемане на риск, обосновавайки се на показатели като: нашата оценка на риска на длъжника (DRA – Debtor Risk Assessment), данни за история на забавяне в плащания и цялостно финансово здраве, както и много други индикатори. Екип от опитни икономисти в различни точки на света ежедновно следи и актуализира оценките на риска за всяка държава и сектор.
- Кои сектори са най-уязвими в момента и какви са основните фактори, които влияят на риска при тях?
- Всички индустрии са под натиск, особено енергоемките, като немската промишленост трудно се конкурира на тези нива на енергийни цени. Автомобилният сектор също среща сериозни предизвикателства заради конкуренцията от Китай при електромобилите. В Европа, демографските фактори, особено застаряващото население, също създават трудности за намиране на квалифицирани работници.
- Има ли специфични индустрии в България, които са по-застрашени от световните икономически и политически промени?
- Данни на НСИ за периода януари - юли 2024 г. показват спад в износа на стоки от България за ЕС с 3.5% спрямо същия период на 2023 г., а вносът на стоки от ЕС спада с 5.0%. Най-силно засегнати са селскостопанският сектор и промишлеността. Основните фактори за това са рецесията в Западна Европа, в частност икономическото забавяне в Германия и политическата нестабилност във Франция – основен пазар за локалния бизнес.
- Какви са очакванията ви за секторите с висок растеж? Смятате ли, че този растеж гарантирано е стабилен?
- За съжаление, няма сектори, при които очакваме стабилен растеж. Мога да кажа, че част от индустриите не са под толкова тежък натиск. Бих отличил Фармацията, Продажбите на дребно и Хранително-вкусовата промишленост. Много ни се иска да има гаранции, но при настоящите секторни и геополитически рискове, дългосрочното планиране е почти невъзможно.
- А кои сектори показват стабилност в условията на икономическата несигурност?
- Секторът на услугите трябва да стимулира растежа в Еврозоната, благодарение на увеличаването на потреблението на домакинствата с нарастването на реалните заплати. През 2024 г. обаче наблюдаваме забавяне на активността, тъй като домакинствата спестяват повече, вероятно поради предпазливост в условия на икономическа и политическа несигурност. Доверието и поведението на домакинствата ще бъдат решаващ фактор за възстановяването на активността в Европа, но за момента имаме своите съмнения.
- Иновации от какъв тип или промени в бизнес моделите според вас могат да намалят секторните рискове?
- Бурните последни години ни научиха да сме по-предпазливи, да диверсифицираме веригите за доставки и да вземаме по-умерени решения за излагане на риск. Много компании инвестират в AI решения за оптимизация на процеси и управление на доставките. В Кофас също инвестирахме значителни ресурси в Business intelligence решения, които да подкрепят компаниите във вземането на информирани решения относно бизнес моделите им.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.