Защо семейните фирми се справят по-добре в кризи

Защо семейните фирми се справят по-добре в кризи

Защо семейните фирми се справят по-добре в кризи

Криза, толкова тежка, колкото и непредвидена, като тази, причинена от пандемията на Covid, провокира много анализи за това как компаниите се справиха със срива в дейността, който причини първоначалното ограничаване и промените в навиците, които последваха. Проучване, изготвено от Международната частна банка (IPB) на Deutsche Bank, заключава, че семейните фирми се представят по-добре при сложни кризи като тази от Covid-19 и разкрива ключовете към по-голяма устойчивост в трудни времена, предава cincodias.elpais.com. 

Експертите Маркус Еки и Себастиан Мемел добавят пък, че борсово котираните семейни фирми са устояли на пандемията при по-добри условия. За да стигнат до това заключение, те са анализирали данните, получени от представителна извадка на регистрирани в Германия компании. Докато цените на акциите на семейни компании са се сринали с 23,7% по време на първата фаза на Covid-19, компаниите без семеен акционер отбелязаха още по-голям спад - с 30,7%.

"При семейни фирми колапсът е средно по-малък при криза и възстановяването обикновено е много по-бързо", обяснява Маркус Еки. Всъщност цените на акциите на семейните фирми се върнаха на нивата отпреди кризата три седмици по-рано от останалите.

Друг от изводите, които се набиват на очи е, че семейните фирми, регистрирани на фондовия пазар, са по-печеливши. Тяхната възвръщаемост на капитала (RoE) е била средно 7% през 2020 г. В случай на компании без семеен акционер средната възвръщаемост на капитала е била -11%.

Три фактори обясняват факта, че тези компании се представят по-добре по време на кризи: 

  • по-голяма емоционална котва;
  • повече финансова стабилност;
  • по-голяма гъвкавост при вземане на решения.

Като водещи инвеститори, семействата или основателите на семеен биднес често са по-емоционално привързани към компанията, отколкото другите инвеститори. Фокусът им е върху дългосрочния бизнес успех. Особено по време на криза това може да даде на компанията повече стабилност, се твърди в доклада на Deutsche Bank. Семейните фирми често се управляват централно и решенията се вземат бързо. Това им позволява да реагират бързо в трудни ситуации.

"Тези компании са склонни да имат по-консервативна капиталова база, което им дава повече стабилност", обяснява Маркус Еки. Това генерира по-високи коефициенти на капитал. Така осигуряването на тяхната ликвидност е по-лесно за тях.

"Други компании могат да се поучат от тази комбинация от дългосрочна визия, кратки процеси на вземане на решения и финансова стабилност, за да се подготвят по-добре", заключава той. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ