Испания на финал след победа над Португалия

Испания се класира на финала на Европейското първенство по футбол след като победи с 4:2 Португалия при изпълнение на дузпи. Двубоят се изигра на стадион „Донбас Арена" в Донецк, Украйна.

От самото начало двата отбора се захапаха, давайки заявка за кървав мач. В тези първи минути играта бе съсредочена в центъра на терена. Португалците разчитаха на бързи атаки по крилата, а Испания действаше с многоходови атаки.

Първи до голово опасност се добраха испанците. В 9-та минута шут на Алваро Арбелоа  премина на сантиметри над напречната греда.

В средата на първата част „мореплавателите” наложиха териториален превес, но въпреки това не съумяха да застрашат сериозно вратата на Икар Касияс. Въпреки натиска „Ла Фурия" се добра до второ чисто положение в 29-та минута. След грешка в португалската защита се възползва Андрес Иниеста, който с техничен шут се опита да намери вратата на противника. Топката буквално облиза горната греда.

Отговорът на португалците не закъсня. При ответната атака пред Кристиано Роналдо се откри възможност за изстрел, който мина встрани от Касияс.

Въпреки опитите и на двата отбора да стигнат до гол това не се случи и при резултат 0:0 се оттеглиха на почивка.

Втората част започна с натиск за Португалия, който обаче не донесе нищо. Испанците разчитаха на контраатаки, което по принцип не е много типично за играта им, тъй като сме свикнали да наблюдаваме много пасове преди да се стигне до изстрел.

Колкото и да се опитваха да стигнат до гол двата отбора по-опасните атаки бяха през първата част. Така се стигна до продължения. Първото премина под натиска на испанците, които в 103 минута стигнаха до най-чистото си голово положение. То бе сътворено от Иниеста, който се озова очи в очи с вратаря Патрисио, но не успя да го преодолее.

През второто продължение двата отбора бяха по-предпазливи и до гол не се стигна. Така след 120 минути игра всичко се реши на дузпи, спечелени от Испания с 4:2