Французин оглави за първи път класацията на Forbes за най-богатите хора в света. Двама българи също са в нея

Французин оглави за първи път класацията на Forbes за най-богатите хора в света. Двама българи също са в нея

Французин оглави за първи път класацията на Forbes за най-богатите хора в света. Двама българи също са в нея

Партито приключи за много от най-богатите хора в света – почти половината от милиардерите на планетата са по-бедни отколкото преди година. Това извежда като акцент в новата си годишна класация на най-богатите хора в света американското списание „Форбс“.  При изчисляване на богатствата изданието разчита на стойността на акциите на компании, притежавани от милиардери, и обменните курсове към 10 март 2023 г.

 За втора поредна година намалява както броят на милиардерите по света – от 2668 през 2022 г. на 2640 тази година – така и общото им  богатство, което бележи спад с 500 милиарда долара до 12,2 трилиона долара, отбелязват авторите на доклада към новата класация. В нея попадат и двама българи, братята Кирил и Георги Домусчиеви със състояние от по 2,1 млрд. долара.

Сред „обеднелите“ милиардери е дори и Илон Мъск, който отстъпва първото място и минава на втора позиция след като твърде скъпата сделка за придобиването на Twitter доведе до потъване на акциите на друга негова компания Tesla. Все пак той остава най-богатият американец, със състояние от около 180 млрд. долара, но година по-рано бе на върха с богатство от 219 млрд. долара 

Начело в класацията сега излиза Бернар Арно, собственик на гиганта за луксозни стоки LVMH, като така за първи път гражданин на Франция заема мястото на най-богатия човек в света със сериозен ръст на личното богатство до 211 млрд. долара. За сравнение миналата година то е било 158 млрд. долара. Във Франция отива и титлата за най-богатата жена в света - начело в класацията на Forbes по този показател е съсобственичката на  L’Oreal Франсоаз Бетанкур-Майерс, чието богатство се оценява на 80,5 млрд. долара.

Съединените щати все още се гордеят с най-много милиардери - 735 членове на списъка, чиято обща стойност възлиза на 4,5 трилиона долара, което, с малки изключения личи и първата десетка на ултрабогатите. В нея, освен Арно и Мъск влизат още:

  • Основателят на Amazon Джеф Безос, който е на трето място със състояние от $114 млрд. (срещу $171 млрд. през 2022 г.)
  • Основателят на Oracle Лари Елисън под №4, чието състояние е оценено на  $107 млрд.
  • Президентът на Berkshire Hathaway Уорън Бъфет, който затваря челната петица със $106 млрд. ($118 млрд. миналата година).
  • Основателят на Microsoft Бил Гейтс, който пада от четвърто на шесто място в красацията на най-богатите хора в света.  Forbes оценява състоянието му на 104 милиарда долара срещу 129 милиарда долара година по-рано.
  • Създателят на медийната империя Bloomberg Майкъл Блумбърг (94,5 млрд. долара)
  • Индийският бизнесмен Мукеш Амбани (83,4 млрд. долара)
  • Съоснователят на Microsoft Стив Балмър (80,7 млрд. долара).

Китай (включително Хонконг и Макао) запазва второто място сред държавите с най-много свръхбогати с 562 милиардери на стойност 2 трилиона долара, следван от Индия със 169 милиардери на стойност 675 милиарда долара. Номер 1 сред китайските милиардери е председателят на компанията за напитки Nongfu Spring Чжун Шаншан с лично богатство от 68 млрд. долара. В Индия класацията на най-богатите местни жители се води от  Мукеш Амбани (83,4 милиарда долара), който притежава най-голямата частна компания в страната Reliance Industries.

Четвърта по брой милиардери – 126 срещу 134 миналата година е Германия. Състоянието им се оценява на $ 585 милиарда, а начело е Дитер Шварц, с богатство от 42,9 милиарда долара. Той е собственик на Schwarz-Gruppe, под чиято шапка са веригата супермаркети Lidl и веригата хипермаркети Kaufland.

Русия е петата държава по брой милиардери, като за отбелязване е, че въпреки продължаващите повече от година санкции техният брой расте и според новата класация те са 105 срещу 83 миналата година. Съвкупното им състояние е общо $ 474 млрд, а най-богатият руснак е Андрей Мелниченко с 25,2 милиарда долара. Той ръководеше въгледобивната компания СУЕК и концерна за производство на торове "Юрохем груп".

В Топ 10 на държавите с най-много милиардери са още Хонг Конг (66 милиардера), Италия (64), Канада (63), Тайван (52), Великобритания (52) и Бразилия (51).

Две нови попълнения са екзотичната добавка към списъка на свръхбогатите – Панама и Армения, всяка от които присъства с по един милиардер.

Зад борда

Турбулентните времена с обезценяване на акции на фондовите пазари, изчезване на еднорози и повишаващи се лихвени проценти стоят зад тази година на спад за най-богатите хора по света, поясняват от изданието.

Общо 254 души са загубили статута си на милиардери като сред тях се отличават имената на смятания доскоро за крипто вундеркинд, но вече обвиняем в мащабна измама, Сам Банкман Фрийд, неговият съдружник и възможен опонент в съдебната зала Гари Уанг, музикантът Кание Уест, плюс множество технологични магнати и най-малко 19 основатели на компании „еднорози“, достигнали капитализация в милиарди долари, включително Алекс Атала и Девин Финзър от пазара за NFT OpenSea и Енрике Дубуграс и Педро Франчески от финтех за кредитни карти Brex.

По собствен избор от клуба на милиардерите отпадна Ивон Шуинар, основал през 1973 г. марката за производство на облекло и екипировка за спорт на открито Patagonia. Миналата година той дари бранда и всички негови приходи на тръст и организация с нестопанска цел, бореща се с екологични кризи.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ