България - сред страните с най-смъртоносно замърсяване на въздуха

България - сред страните с най-смъртоносно замърсяване на въздуха

България е сред петте държави в света с най-смъртоносно замърсяване на въздуха, според доклад на Международната агенция по енергетика.

Грузия, Босна и Херцеговина, Северна Корея и България оглавяват подробна класация на Агенцията с държавите с най-смъртоносен въздух в света, изготвена според относителни, не и абсолютни данни на Световната здравна организация (СЗО). 

Страни като Китай и Индия имат повече смъртни случаи от замърсяване на въздуха спрямо България и другите четири изброени, тъй като в тях живеят много повече на брой хора, отбелязват в анализ на данните от Vox.com. 

Всяка година замърсяването на въздуха убива глобално 6.5 млн. души. То се свързва с появата и развитието на множество сериозни заболявания като рак на белите дробове, сърдечни болести, инфаркт. Смята се за сериозен публичен проблем в десетки страни. 

България е посочена сред първите 5 в таблица в доклада на Агенцията, която подрежда държавите по брой смъртни случаи на 100 000 жители. Това включва смърт, свързана с наличието на серен двуокис (SO2), азотни оксиди (NOx), прахови частици (PM) вътрешно, в домовете, и външно замърсяване на въздуха от горене на твърди горива. Не включва ефектите на парниковите газове или климатичните промени. 

В Китай, например, тежкото замърсяване от въглища северно от река Хуанхъ скъсява живота на хората с 5.5 години, спрямо в южната част на страната.

Съединените щати имат още какво да подобрят, но все пак разполагат с един от най-чистия въздух. Те имат по-ниска смъртност от замърсяване на въздуха спрямо, например, Германия и Франция, защото на територията им се движат по-малко дизелови коли. Дизеловите двигатели са по-ефективни от гледна точка на горивото в сравнение с бензиновите, но излъчват в атмосферата сажди, частици и азотни оксиди. 

Грузия има най-смъртоносния въздух в света, според класацията на Агенцията. Защо? Нито от Агенцията, нито от СЗО дават подробно обяснение. Но в Twitter Тим Ковач отбелязва например, че последният държавен доклад на Грузия за околната й среда показва, че в нея има рязък скок на старите, силно замърсяващи дизелови превозни средства на пътя в последното десетилетие. Освен това, системата й за обществен транспорт не е устойчиво създадена. Има значение и наследството от съветската индустрия - старите мини за манган, както и качеството на системата на здравеопазването. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 1 юли. Джулай Морнинг, Свети Врач
ChatGPT е свил с една трета свободните работни места за млади специалисти във Великобритания
Пенсиите се увеличават с 8,6%, минималната става 630,50 лева
Британският монарх Чарлз III спира от употреба 156-годишният Кралски влак
Мерки срещу свръхтуризма: Гърция въведе „островна“ такса за посетители от круизни кораби
Американският сайт Amazon загуби правото да продава новата конзола на Nintendo
Зеленски поиска от Германия повече системи за противовъздушна отбрана
„Дългово робство“: Мъск отново разкритикува разходния законопроект на Тръмп