Жените, които променят света

Жените, които променят света

Дамите в момента имат по-голямо влияние върху случващото се в света от всякога, посочва Business Insider.

Миналата година главният оперативен директор на Facebook Шерил Сандбърг върна феминизма в центъра на дебатите в САЩ. А в Афганистан – страна, където жените са третирани като граждани втора ръка, депутатът Фаузия Куфи направи фурор като обяви, че ще се кандидатира за президент.

Имайки предвид всичко това, кои са най-влиятелните жени на планетата?

Редакторите на американския бизнес сайт направиха допитване сред милионната си публика от цял свят. От него съставиха номинации, който бяха гласувани от журналистите му. Така те съставиха списък на жените, които през последната година успяха да променят света.

Класацията се оглавява от съпругата на втория най-богат човек на планетата според „Блумбърг” Бил Гейтс - Мелинда Гейтс. От основаването на фондацията, оглавена от нея и съпруга й, през 1994 г., тя се превърна в един от най-големите филантропи в света. Раздала е за благородни каузи 36,4 милиарда долара. През 2012 г. фондацията раздаде и стипендии за 3,4 милиарда долара. Открай време Мелинда е защитник на човешкото здраве. Сега тя работи по план да снабди 120 милиона жени в Африка с контрацептиви до 2020 г.

Шерил Сандбърг от Facebook пък стана още по-влиятелна фигура, след като през март издаде в САЩ книга, посветена на жените и лидерството в бизнеса. В книгата си тя казва, че жените често са най-лошия си враг в бизнеса – саботират собствената си кариера, преди още да е започнала. Критици обаче заявиха, че този неин аргумент е валиден основно за образования елит сред жените в Америка и изключва тези, които не са могли да си позволят да се образоват и жените от малцинствата в страната.

Друг пример за влиятелна жена от Америка е бившият държавен секретар на страната Хилари Клинтън, която неотдавна се пенсионира. Когато се оттегли от поста си стана ясно, че през миналата година тя е посетила 112 държави, прекарвайки 401 дни от годината в чужбина. Това я направи „най-пътувалият държавен секретар в американската история”.

За не по-малко влиятелна личност се счита и 15-годишната пакистанка Малала Юсуфзай. Тя е международно въплъщение на стремежа към образование на жените. Известна е с това, че смело говори за значението му още от 11-годишна възраст в блога си за Би Би Си, въпреки че талибаните, които управляваха района на Пакистан, където живееше по това време, бяха забранили на момичетата да ходят на училище. Тя продължи да ходи на училище въпреки забраната, докато не бе простреляна в главата от талибански нападател през октомври 2012 г. Оцеля след атаката и получи международна медицинска помощ във Великобритания. От тогава момичето стана символ на съпротивата в Пакистан.

И още: Лена Дънам от HBO. През 2012 г. тя се превърна от малко известен независим режисьор в световноизвестно име след като засне и участва в телевизионното шоу „Момичетата” на 26-годишна възраст. Предаването стана символ на жените от поколението Y.

Сред жените, които промениха света в последната година, са сочени още трите момичета от феминистката пънк рок група „Пуси Райът” в Русия, председателят на Комисията за ценните книжа и борсите в САЩ (SEC) Мери Джо Уайт, комисарят по транспорта на Ню Йорк Джанет Садик-Хан, изпълнителният директор на Yahoo Мариса Мейър. На десето място в класацията по влияние е посочен германският канцлер Ангела Меркел.

Топ 50 можете да видите тук.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ