Борсов наблюдател: На дневен ред са корпоративните отчети*

Борсов наблюдател: На дневен ред са корпоративните отчети*

Борсов наблюдател: На дневен ред са корпоративните отчети*

Една трета от големите компании на Уолстрийт ще публикуват отчетите си за третото тримесечие през тази седмица. Досега около 20% от акциите в индекса S&P 500 показаха печалбите си. Въпреки че процентът на положителните изненади е висок, определено се забелязва изоставане – и като растеж на резултатите, и като дял на компаниите, които надхвърлят прогнозите. Покачването на печалбите на годишна база е едва 2.3%.

Само преди половин година анализаторите прогнозираха по 10% растеж за третото и четвъртото тримесечие. Новите отчети през седмицата може да подобрят статистиката и да прехвърлят вниманието на инвеститорите от растежа на лихвите към позитивни новини, като повишаването на печалбите. Особено резултатите на петте големи технологични компании - Apple, Microsoft, Alphabet, Amazon и Meta.

Предходната седмица завърши със силен растеж на индексите, но търговията все още остава под ключовото равнище от 3800 пункта за S&P 500. По-важното е, че доходността на правителствените облигации направи интересен обрат в петък и дава сигнал за поне краткосрочен връх. Тоест, известно отстъпление от силната тенденция на разпродажби на американски облигации ще подкрепи технологичните акции. Ако те покажат добри печалби за миналото тримесечие, ръстът на Уолстрийт ще продължи.

Икономическият календар тази седмица започва с по-добрите резултати за индустрията на Китай и приключва с предварителните данни за ръста на БВП в САЩ и Европа. Прогнозите сочат към икономически растеж. Две от водещите централни банки – на еврозоната и на Япония, имат заседания за лихвената политика в четвъртък. И ако Европейската централна банка вероятно ще следва курса си на повишение на лихвите, в Япония вече има интервенции за спиране на спада на валутата. Йената падна до най-ниското си ниво за 24 години спрямо долара и това доведе до първата намеса на валутния пазар от тогава. Но Централната банка няма намерения да повишава лихвите и предстои да видим докога може да купува долари без да привлича капитали от чужбина с по-висок доход.

* Анализът е на Цветослав Цачев, главен инвестиционен консултант в Елана Трайдинг, и не представлява съвет за покупка или продажба на финансови активи на фондовите пазари.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ