Първите лунни астронавти от 50 години насам. Какво следва?

Първите лунни астронавти от 50 години насам. Какво следва?

Първите лунни астронавти от 50 години насам. Какво следва?

НАСА най-накрая обяви имената на астронавтите, които ще обикалят около Луната по време на мисията "Артемида 2". Командирът Рийд Уайзман, Виктор Глоувър и Кристина Кох ще летят за САЩ, а Джереми Хансен от Канадската космическа агенция ще представлява страната си. Екипажът ще пребивава до 21 дни на борда на капсула "Орион", която ще прекара около 42 часа във висока околоземна орбита, преди да обиколи Луната и да се спусне в Тихия океан.

Кристина Кох е най-известна с най-дългия престой в космоса на жена астронавт. Уайзман е пилот от ВМС, който е бил и пилот изпитател в програмата F-35 Lightning II. Глоувър влезе в историята, като участва в първата оперативна мисия на Crew Dragon през 2021 г. Хансен е пилот на изтребител и един от четиримата настоящи канадски астронавти.

Кои са лицата, призвани да влязат в историята?

Четиримата членове на екипажа на "Артемида 2" са избрани от настоящия активен състав от 41 астронавти на НАСА и четирима астронавти на Канадската космическа агенция. Решението се падна на началника на астронавтите Джо Акаба, ръководителя на дирекцията за летателни операции Норм Найт и Ванеса Уайч, директор на космическия център "Джонсън".

Екипажът включва трима опитни астронавти, които и преди са летели в космоса, и един, за когото "Артемида 2" ще бъде първият старт.

47-годишният Уайзман прекара 165 дни в околоземна орбита по време на първата си мисия - полет до МКС през 2014 г. Роден в Балтимор, Мериленд, и бивш пилот на изтребител за Военноморските сили на САЩ, той е избран за 20-ия клас астронавти на НАСА през 2009 г. Наскоро Уайзман изпълняваше длъжността началник на астронавтския офис на НАСА от 2020 до 2022 г.

46-годишният Глоувър става астронавт на НАСА през 2013 г. Той летя като пилот на първия оперативен космически полет с екипаж на SpaceX (Crew-1) и записа 167 дни на МКС през 2021 г. Роден в Помона, Калифорния, той е инженер и капитан от Военноморските сили на САЩ. Глоувър е първият чернокож астронавт, който служи в екипажа на космическата станция.

44-годишната Кох е родена в Гранд Рапидс, Мичиган, и е израснала в Джаксънвил, Северна Каролина. Член на 21-вия клас астронавти на НАСА, избран през 2013 г., Кох поставя рекорд на борда на Международната космическа станция за най-дългата мисия на жена - 328 дни. По време на този престой през 2019 г. тя е и половината от първата в историята изцяло женска космическа разходка. Кох е инженер и бивш началник на станцията на Националната агенция за океански и атмосферни изследвания на САЩ.

47-годишният Хансен е избран да се присъедини към канадския корпус от астронавти през 2009 г. Той е полковник от Кралските канадски военновъздушни сили и е роден в Лондон, Онтарио. Въпреки че "Артемида 2" ще бъде първото му излизане в космоса, през 2014 г. Хансен е служил като акванавт на борда на подводната лаборатория "Аквариус", а година по-рано се е изявявал в рамките на курса за обучение на астронавти CAVES на Европейската космическа агенция.

Мястото на Хансен на "Артемида 2" е част от космическия договор между Канада и САЩ: споразумение между НАСА и CSA, според което последната ще наблюдава и управлява всички външни роботи, необходими за работата на платформата Gateway, която все още предстои да бъде изградена в лунна орбита. Договорът включва и канадски астронавт, който ще лети до Gateway като част от екипажа на бъдеща мисия "Артемида".

Защо "Артемида 2" само ще лети около Луната без да обикаля или каца?

Отговорът е, че по време на "Артемида 2" НАСА тества широк спектър от нови технологии, системи и процедури, точно както направи с "Артемида 1" - полет без екипаж до лунната орбита, който стартира през ноември миналата година. Много от тях никога не са били тествани в реална среда за космически полети и агенцията ще трябва да събере данни, за да предостави информация за бъдещите си планове от Луната до Марс, предвидени в програмата "Артемида". Затова агенцията смята, че най-добрата и най-безопасна възможност за първия полет на екипажа на "Артемида" е прелитане около Луната.

В общи линии "Артемида 2" ще бъде подобна на "Артемида 1", тъй като ще бъде още един изпитателен полет за ракетата "Space Launch System" (SLS) и космическия кораб "Орион". Този път обаче, с екипаж на борда, полетът на "Артемида 2" ще помогне за тестването на системите на "Орион", ориентирани към човека, като например системите за поддържане на живота, комуникациите и управлението на полета.

Радиационните нива на дълбококосмическата среда около Луната са много по-интензивни от тези в ниска околоземна орбита, където се намира Международната космическа станция. Поради това НАСА ще трябва да събере данни за способността на "Орион" да поддържа безопасността и здравето на астронавтите по време на мисията.

Какво следва оттук насетне?

Ако "Артемида 2" продължи да работи по план, мисията ще излети през ноември 2024 г. и ще представлява първият полет на хора до Луната след "Аполо 17" през 1972 г. "Артемида" 1, мисия за прелитане до Луната без екипаж, стартира през ноември миналата година и счупи рекорда на полета на "Аполо" с приблизително 26-дневното си пътуване. Хора ще кацнат на Луната едва при планираното изстрелване на "Артемида 3" през декември 2025 г. Тази мисия ще използва вариант на кораба Starship на SpaceX за самото кацане.

Преди да се отправи към Луната, екипажът ще тества и системите за поддържане на живота, комуникациите и навигацията на космическия кораб. Съставът на "Артемида 2" ще се доближи на 10 000 км. от лунната повърхност и ще измине още толкова отвъд далечната страна на Луната. Това е по-далеч, отколкото който и да е човек е пътувал в дълбокия космос и така те ще могат да видят както Земята, така и Луната от прозорците на капсулата си "Орион"-

Мисията "Артемида 2" ще завърши с падането на "Орион" в Тихия океан, край бреговете на Калифорния, където корабите на ВМС на САЩ и екипите на НАСА ще се подготвят за посрещането и прибирането на екипажа и космическия кораб. Успешният полет ще подготви НАСА за "Артемида 3" - първата мисия за връщане на хора на лунната повърхност, които трябва да кацнат на южния полюс на Луната към края на 2025 г.

Сега, когато екипажът на "Артемида 2" е селектиран, НАСА ще започне тренировки както с астронавтите самостоятелно, така и с екипа за контрол на мисията, който ще наблюдава мисията от земята. През март инженерите завършиха интегрирането на всички пет основни конструкции за основната степен на SLS Artemis 2. Космическият кораб "Орион", неговият европейски сервизен модул, ICPS и твърдотелните ракетни сегменти на SLS вече са в космическия център "Кенеди", където се подготвят за полет или очакват да бъдат като част от ракетата носител.

Кой друг поглежда към Луната?

Въпреки че екипажът на "Артемида 2" е първият обявен лунен екипаж на НАСА от повече от 50 години и се очаква те да са следващите хора, които ще летят до най-близкия съсед на Земята, в момента са планирани поне две други лунни мисии с екипаж. SpaceX, партньорът на НАСА за системата за кацане на хора "Артемис 3" (HLS или лунен спускаем апарат), е резервирала два частно финансирани космически полета за обиколка на Луната с помощта на своя космически кораб Starship, който в момента се разработва.

Проектът dearMoon, финансиран от японския милиардер Юсаку Маезава, определи екипажа си от осем хора на изкуството през декември 2022 г. Два месеца по-рано американският бизнесмен и първият "космически турист" Денис Тито разкри намеренията си и тези на съпругата му да летят на втората окололунна мисия на SpaceX. Графикът и за двете изстрелвания все още се планира.

Ако "Артемида 2" стартира първа, тогава Уайзман, Глоувър, Кох и Хансен ще станат 25-ия до 28-ия човек, който ще пътува до Луната. Първите астронавти, посетили Луната, са екипажът на "Аполо 8" в състав Франк Борман, Джим Ловел и Уилям Андерс през 1968 г.

НАСА възнамерява програмата "Артемида" да доведе до устойчиво човешко присъствие на Луната и около нея, където астронавтите да усвоят уменията и техниките, необходими за изпращането на хора на Марс.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ