Си Дзинпин подготвя партиен трус в стила на Сталин и Мао

Си Дзинпин подготвя партиен трус в стила на Сталин и Мао

Конгресът на Китайската комунистическа партия /ККП/ обсъжда кой ще бъде част от новото Политбюро и неговият постоянен комитет. Отговорът на тези въпроси ще стане известен след пленума на ЦК, който се свиква след конгреса. Но медиите, позовавайки се на свои източници, установиха, че ще има разтърсване, съобщава „Независимая газета“. По-специално, премиерът Ли Къцян и трима други висши служители ще бъдат заменени от по-млади членове на партията, близки до Си Дзинпин. Генералният секретар най-накрая ще се сбогува с линията на неговия предшественик начело на партията Ху Джинтао, която Ху стриктно следваше. ККП вече няма да се ръководи от колективно ръководство, а на практика от конгломерат от отделни групи за натиск, свързани със Си.

На събитията на конгреса не можеше да не реагират бивши професори и политолози, които преди това са работили в партийните и държавните институции на Китай и сега са емигрирали в Съединените щати. New York Times интервюира няколко от тях. Оказа се, че преди 10 години те са се надявали, че Си Дзинпин ще донесе отвореност към света и реформи. Според тях обаче той е създал тоталитарна държава. Според изданието, генералният секретар е използвал термина "нова ера" 39 пъти в речта си, за да опише постиженията на ККП. Но за много китайци това се превърна в тъмна ера.

През тази ера стана придвижването от макар и авторитарна система, но допускаща частното предприемачество и някакво разнообразие на обществено мнение, към система, която е твърдо ангажирана към една идеология и един лидер. „Беше време да се върнем назад“, казва Цай Ся, който е бил професор в Централната партийна школа, ковачницата на ръководните кадри на ККП. Историкът Сун Пейдонг и икономистът Си Ченганг говорят в подобен дух. Всички те вярват, че Китай със своята система за наблюдение и социален контрол е подобен на КНР при Мао Цзедун и Съветския съюз при Йосиф Сталин. Според тях, дори в Русия има повече място за тези, които не са съгласни с властите.

Си Дзинпин сформира нов екип за нов петгодишен мандат. По-конкретно, от Политбюро, което наброява седем души, ще излязат четирима. Това е повече отколкото се очакваше. А съставът на Централния комитет - около 270 членове и кандидат- членове, ще бъде актуализиран почти наполовина, прогнозира South China Morning Post. Вестникът се позовава на въведена неофициалната възрастова граница - 68 години, след която трябва да бъде подадена оставка. Самият Cи е на 69 години , но по очевидни причини това ограничение не се отнася за него. А премиерът Ли Къцян е на 67 години.  Но той все пак трябва да напусне поста ръководител на правителството, тъй като според конституцията може да е на поста само два последователни мандата.

Теоретично Ли може да остане член на Политбюро и  да стане, евентуално, председател на Общокитайското събрание на народните представители или както се нарича в Китай парламентът. Но наблюдатели припомнят, че премиерът след края на предишната парламентарна сесия, заяви, че ще подаде оставка. По традиция министър-председателят носи отговорност за икономиката и социалното развитие. Той трябва да се докаже като "силен бизнес ръководител" на административни позиции в две големи провинции. Но разбира се, добрите лични връзки със Си са от решаващо значение.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ