Всичко, което трябва да знаем за инвестирането в акции

Всичко, което трябва да знаем за инвестирането в акции

Лихвите по едногодишните банкови депозити са вече под 1%. Това е достатъчно, за да запазим стойността на парите си, но не и да получим добра доходност от тях. А целта на всяка инвестиция е именно това – да „победим“ инфлацията и да увеличаваме богатството си, нали?

Инвестицията в акции предлага точно това – исторически най-високата средногодишна доходност (около 11% за последните 100 години в САЩ), дял от стабилна компания и участие в икономиката на съответната страна.

Нашите родители са ни учили, че най-сигурното нещо са парите в банката. Това е и една основните причини банковите депозити на българите да са близо 43 милиарда лева и да продължават да растат. Като процентно изражение това прави над 84% от финансовите ни активи.

Само около 16% са вложенията във взаимни фондове, пенсионно-осигурителни дружества и други колективни схеми за инвестиции, а по-малко от 2% от спестяванията на българите са инвестирани в акции.

Здравословното разпределение на финансовите активи е в сравнително равни дялове между посочените алтернативи. В Германия, Австрия, Италия, САЩ, Великобритания и други богати страни над 50% от вложенията са в акции на компании (пряко или чрез колективни схеми като взаимните фондове). Този факт, освен че осигурява по-високи доходи на хората, помага и на местните икономики, което от своя страна води и до увеличаването на заплати, пенсии и други.

Защо искаме да инвестирате в акции?

Това е първият въпрос, който трябва да си зададем - „Каква е крайната ни цел?“. „Искам да заделя пари за покупката на жилище“, „Ще ми помогне по-рано да се пенсионирам“, „Ще се пробвам“ или „Когато спечеля ще му мисля“ са много различни причини. Затова трябва да отговорим честно пред себе си защо го правим.

„Играта“ на борсата изобщо не е игра, защото рискуваме парите, които сме изкарали с толкова труд. Ако искаме да сме „играчи“, трябва много добре да научим правилата на играта и да отделим доста време (някой казват, че са нужни над 10 000 часа), за да го практикуваме.

Какви са рисковете при инвестиции в акции?

Както и при всички останали инвестиции, и тук има риск да загубим част от парите си. Акциите, заедно с бизнес начинанията са най-рисковите вложения. Съответно и очакваната доходност при тях е най-голяма. Тази доходност, разбира се, не е гарантирана по никакъв начин. Дори цената на една акция да е растяла с по 15% всяка от

последните 3 години, това не означава, че този тенденция ще се запази и в бъдеще.

Какво представляват акциите?

Преди време един познат ме попита „Ако си купя акции от компания Х, мога ли да уволня секретарката и да назнача жена ми на нейното място?“. Въпреки че звучи като виц, е съвсем реален случай. На първо място, когато си купим акции от дадена компания (освен ако не сме мажоритарен собственик, т.е. притежаваме повече от 50% от фирмата), ние придобиваме определени права, а не ставаме съсобственик. Има малка разлика.

Правата, които придобиваме с покупката на акции от определена компания са:

1.Право на дивидент. Това е основното имуществено право на всеки акционер. Ако фирмата е на печалба и Общото събрание на акционерите реши, че ще разпредели тази печалба, ние имаме право на част от нея, съразмерна с броя на притежаваните от нас акции. Ако печалбата за изтеклата година е 1 000 000 лева, общия брой на акциите е 100 000, а ние притежаваме 50 от тях, дивидентът, който ни се полага е 500 лева.

2.Право на ликвидационен дял. В случай, че компанията фалира (има такава възможност) се разпродава нейното имущество, с което се покриват задълженията към всички кредитори – банки, служители, доставчици и други, и ако е останала някаква сума, ние ще получим част от нея, отговаряща на броя на притежаваните акции от нас.

3.Право на глас в Общото събрание. Чрез правото на глас акционерите участват в Общите събрания на компанията и във вземането на решения по всички въпроси, влизащи в дневния им ред. На тези събрания се информираме как се справя фирмата, има ли промени в ръководството и други. Също така, някой път може да разберем и доста важни неща от „кухнята”, които няма да ги кажат по новините. Ще може да зададем и въпроси на ръководството, ако нещо не ни е ясно. Не се притеснявайте да питате, вие сте техния „шеф“ и те са длъжни да ви отговорят.

4.Право на участие в управлението. Като акционер имаме право да бъдем избирани и в управителните органи на компанията. Разбира се, трябва да бъдем подкрепени от достатъчно други акционери, за да се случи това.

5.Право на записване на нови акции при увеличаване на капитала на дружеството. В определени случаи компанията може да реши да увеличи капитала си чрез издаването на нови акции. Всеки настоящ акционер има право да закупи съразмерен на притежаваните от него брой акции. Например, ако се издават 5000 нови акции (и досегашните са толкова) и ние притежаваме 80 акции ще имаме право да придобием още толкова. Това е право, от което може да се откажем, ако не искаме или нямаме възможност да закупим нови акции. Тъй като капиталът се увеличава, нашия дял в проценти ще намалее (с 50% в този случай).

Единственото задължение на всеки акционер е да заплати закупените от него акции. С други думи, максималната сума, която може да загубим е тази, която сме платили за акциите. Никой не може да ни накара да плащаме нещо допълнително, за да се погасяват задължения на дружеството, например.

Цена на акция

Всяка акция има номинална стойност и продажна цена. Номиналната стойност е тази, която е изписана върху документа, с който придобиваме акцията. Обикновено тя е 1 лев, но може и да е друга, цяла сума. След като акцията започне да се търгува на фондовата борса, нейната цена се променя в зависимост от търсенето и предлагането ѝ. Сумата, която ние заплащаме, за да придобием една акция е нейната продажна цена. Напълно е възможно тя да е стотици пъти по-висока от номиналната ѝ стойност. Например при номинална стойност от 1 лев, продажната цена може да е 2 000 лева. Обратният случай също е възможен – продажната цена да е под номинала. Това не означава, че тя е

подценена или е „изгодна“.

Как да изберем акциите, в които да инвестираме?

Както разбрахме, промяна в цената на акциите се определя от търсенето и предлагането. Ако желаещите да купят дадена акция са повече от желаещите да я продадат, то цената на тази акция върви нагоре. Ако желаещите да я продадат са повече, то цената ще тръгне надолу. Но, от какво зависи съотношението между количеството на купувачите и продавачите? Защо хората в даден момент искат да купят или продадат акции? Те искат да спечелят и за това разсъждават така, както и ние: купуват, ако очакват, че цената ще тръгне нагоре и продават, ако очакват, че цената ще тръгне надолу.

Но от какво зависят очакванията? Може да хвърляме боб или да гледаме на кафе, но финансово грамотните хора използват главно два метода за да определят очакванията – технически и фундаментален анализ. Техническият анализ изследва миналото в движението на цените на акцията и ако се открият определени закономерности се очаква, че те ще се повторят и в бъдеще. Той обаче  често се влияе от слухове и външни събития. Фундаменталният анализ се интересува от основата (фундамента) на дадена компания. При него се събира информация за финансовите показатели на фирмата, нейния бизнес модел, ръководство, данни за сектора, както и развитието на икономиката като цяло.

Ще ви дам два ключови показателя, които може да използвате във вашия фундаментален анализ:

Печалба на акция или Earnings Per Share (EPS). EPS се изчислява като се раздели чистата печалба на компанията на броя на акциите й. Понякога компаниите се опитват да манипулират данните си, за да изглеждат по-печеливши. Убедете се, че печалбите са в резултат на дейността им, а не на счетоводни трикове. Например, ако чистата печалба е 100 000 лева, а броя на акциите е 20 000, то печалбата на акция ще е 5 лева. Сумата показва, какъв би бил дивидентът, ако компанията реши да се разпредели печалбата.

Цена/Печалба или Price to Earnings (P/E). Този коефициент се изчислява като пазарната цена на акцията разделим на печалбата на акция (EPS). Ще получим броя на годините след които ще си „върнем“ инвестицията, ако се запази сегашното ниво на печалбата и цената на акцията. Например, ако печалбата на акция е 5 лева, а пазарната цена е 10 лева, то само след 2 години, ако получаваме дивидент ще си изплатим инвестицията. Това е много условно и примерът е доста опростен за целите на този материал. Колкото по-нисък е този коефициент, толкова по-добре. Ако трябва да дам някакъв съвет, то нека приемем, че нива над 15 означават „Скъпо!“, а под 6 – „Купувай!“.

Най-хубавото е, че не е нужно да смятаме тези коефициенти. И двата може да ги намерим наготово в различни източници.

Как да си купим акции? 

Както в много страни, така и в България, не може да си купим акции директно от фондовата борса. Трябва да го направим чрез инвестиционен посредник, който е лицензиран от Комисията за финансов надзор (КФН).

Най-общо инвестиционните посредници са два типа. Първият са тези, които се развиват само в тази област – купуване и продаване на ценни книжа, доверително управление, предлагане на дялове от взаимни фондове и други. Вторият тип са банките, които също предлагат услуги по покупко-продажба на акции. Такива са почти всички търговски банки у нас.

Ако има във вашия град инвестиционен посредник от първия тип ви препоръчвам да си купите акциите от него. Трябва да отидете в неговия офис и да сключите договор за инвестиционно посредничество. Той е стандартен и не ви ангажира с нищо, но все пак отделете време да го прочетете и ако нещо не ви е ясно, попитайте служителя или друг човек, който разбира от материята. След това ще ви предложат различни варианти за покупка на акции. Първия е т.нар. „на гише“, т.е. не онлайн. Другия вариант е чрез онлайн платформа, която е безплатна. За начало изберете най-простата платформа, с помощта на която ще може да търгувате на българската борса.

Ще ви дам и няколко полезни съвета от моята практика за инвестирането в акции:

Не инвестирайте в компания, чиято дейност не разбирате. „Разработка на революционен продукт” не е сериозно обяснение. Идеалната инвестиция е в компания с ясна дейност (като производство на лекарства) и ясни цели, а не например застрахователно дружество, което по-голяма част от печалбата му е от търговия с акции.

Започнете с малко. Въпреки че искате да направите големия удар (а за това ви трябват много пари), не започвайте твърде амбициозно. Дори да сте прочели много книги за инвестиране и да имате свободни пари, стартирайте с малка сума като 100 лева. Разгледайте добре онлайн платформата, натиснете всички бутони, прочетете цялата информация за нея и след като сте избрали в коя компания да инвестирате, купете нейни акции. След това вижте как се движат нейните цени, какви събития им се отразяват и т.н. Постепенно ще придобиете увереност, която ще ви позволи да инвестирате и по-големи суми. Практиката учи по-добре от теорията, но не плащайте твърде скъпо за тези уроци.

Ходете на Общи събрания. Едно от най-важните права, което ви дава притежанието на акции е право на глас в Общото събрание на компанията. А това е висшия управителен орган. Ако вие притежавате малка компания ще искате вие да си взимате решенията, нали? Така е и с големите акционерни дружества. На Общото събрание ще се информирате как се справя фирмата, има ли някакви промени и ще може да зададете въпросите, които ви интересуват.

Не се привързвайте към акциите. Те не са ваши деца. Чувството да си собственик на малка част от голяма компания е страхотно, но акциите са само един инвестиционен инструмент. Когато виждате, че цените им падат или имате информация за това, най-разумното нещо е да продавате, дори с малка загуба. Ако изпуснете този момент, не се колебайте да го направите на по-късен етап с цената на по-голяма загуба. Цените на акциите нямат „дъно”. Може да станат и 1 стотинка. Най-добре предварително си определете праг на цената, под който да продадете дяловете.

Купувайте само често търгувани акции т.е. с по-голяма ликвидност. Знам, че се изкушавате да купите дял от онази малка технологична компания с голям потенциал, но рискът след това да няма на кой да си продадете акциите е доста висок, дори цените да са се покачили. Какво като притежавате акции за 100 хил. лева, когато няма кой да ви ги купи?

Ето и няколко съвета на най-добрия инвеститор на нашето съвремие Уорън Бъфет:

Направете си списък с критерии, които търсите в една компания. Например, може да търсите определен тип компания в даден сектор с финансови индикатори, попадащи в определен диапазон. Само помнете, че цената невинаги е определяща дали една компания е добра или не. Много често по-важните фактори са индустрията в която оперира и нейните конкурентни предимства в нея.

Инвестирайте в индустрии и компании, които познавате. Ако инвестирате в акции на компания, за която имате информация ще ви помогне да следите нейното развитие и евентуалните проблеми пред нея. Инвестиционна стратегия, базирана на истерия или съвети на „финансови експерти“ ще ви доведе до фалит.  Ако все пак искате да инвестирате в компания, която не познавате, по-добре първо научете повече неща за нея.

Имайте свободни пари на разположение. Ако нито една компания не отговаря на критериите във вашия списък, задръжте свободните си пари. Това също е позиция и част от инвестиционната стратегия. Най-важното условие да печелите от инвестиции в акции е да следвате вашата стратегия. Ако променяте правилата си често, само за да следвате пазара, не очаквайте големи печалби.

След като вече сте инвестирайте в една компания, следете я веднъж на месец, а не всеки ден. Това ще ви спести доста изгубени нерви. Знам, че е изкушаващо да погледнете, но не го правете. Вие не сте спекулант, а инвеститор. Ако разчитате само на бързи печалби, по-добре залагайте на футболни прогнози.

Продайте в точното време. Знам, че е лесно да се каже и трудно да се изпълнява, но когато една компания вече не отговаря на вашите причини за покупка, продайте нейните акции. Ако сте преценили, че цената трябва да бъде над средногодишната цена за двегодишен период и тя падне под нея, просто я продайте. Това е правилото, което повечето последователи на Бъфет упорито пропускат. Той има правила и усърдно ги спазва. Когато една компания вече не отговаря на критериите му, той я продава. Не търсете оправдания, за да я запазите. Продайте я. Точка.

Надявам се този материал да ви е полезен и ще очаквам вашите коментари и въпроси.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ