Е-управление - нова пътна карта, стари драми
Новата Пътна карта за изпълнение на Стратегията за развитие на електронното управление в Република България за периода 2015 – 2020 г. беше качена на портала за обществено обсъждане преди два дни. Няколко „забавни“ детайла веднага правят впечатление:
-
Разписанието се обсъжда сега, а е за 2015-2017г. Т.е. процедурите ще бъдата направени набързо, в режим на спешност, за да не се изпуснат сроковете. Позволява волности. Само напомням, че се чака създаването на Държавна агенция за електронно управление (ДАЕУ). Ако тези проекти започнат към Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията (МТИТС), после ще е изключително трудно да се прехвърлят към ДАЕУ.
-
Първата дейност е „Инвентаризация (одит) на информационно-комуникационната инфраструктура“. Само споменавам, че за да се направи тази карта и да се планират дейностите, подобен одит вече е направен. И информацията къде какво има е налична в МТИТС. Т.е. дават се над два милиона за нищо.
-
Същото е за Министерството на правосъдието. Един милион да се провери какви системи има в едно министерство? И то от външна организация. Забавно.
-
Държавен хибриден частен облак. За 24 милиона. Доста ще е гръмотевичен този облак. А отностно „възела“ – има в момента няколко защитени бункера, където се намират сървърите на „държавния“ интернет. Не разбирам защо трябва да се прави нов.
-
Пилотна система за електронна идентификация на МВР за 20 милиона. Това е отделно от онези 600 милиона, която поръчка пуснаха преди дни. По колко ли още програми ще се усвояват милиони за „нови“ лични карти?
-
Реализиране на няколко регистъра за суми от 600 000 до 1 400 000 лв. Само да напомня, че сложният термин „регистър“ означава Екселска таблица. И някой, или няколко добросъвестни чиновници, които да я попълват. И, разбира се, политическа воля, да се изпратят заповеди и инструкции до съответните звена как правилно да изпращат надлежна информация. Една екселска таблица за един милион? Забавно. Има изключения, но те само потвърждават правилото.
-
Сертифицирането на НСИ за информационна сигурност е само за 300 000. Това е необходимо.
-
МВР иска 3 милиона за списък на МПС-тата. Интересно, до сега нямат ли? А ако е за връзка с европейските регистри, толкова ли струва едно преформатиране?
-
Електронен ЗОП за 6 милиона. В момента има няколко работещи системи, включително и една българска, които биха се продали само за няколкостотин хиляди. Барабар с функционалностите си за киберсигурност. И това са само няколко, за които аз знам. Може би и тук се предвижда „защитен бункер и зенитна артилерия“. Иначе не разбирам защо.
И това са само набързо забелязаните забавни моменти. Казвам забавни, ама хич не е забавно. Само по тези няколко реда може да се види как ще се похарчат милиони, а ще има само няколко нови таблици, няколко нови бутона и никаква връзка между тях.
Това ли е обещаното „електронно управление“?
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.