Краят на петролния бизнес
Според един виц, излязъл наскоро доклад на ООН сочи, че глобалното затопляне ще се окаже много по-страшно, отколкото очаквахме. А това е лошо, защото очаквахме то да унищожи планетата ни.
Е, наистина ли положението е чак толкова сериозно?
За да разберем случващото се, трябва да осъзнаем, че Земята е нещо повече от една обикаляща около слънцето скала. Земята е жив организъм.
Подобно на нас,живите организми, изградени от милиарди други живи организми – клетките в тялото ни – Земята също е организъм, съставен от милиарди други живи организми – растения и животни, обитаващи нейната повърхност.
Земята е организъм. И то, изпълнен с живот.
Както добре знаем, живите организми реагират на промени в температурата. Ако температурата на тялото ми се покачи над 38º по Целзий, значи съм болен. Ако достигне 40º знам, че съм тежко болен. А ако скочи до 43º може би умирам.
Планетите реагират ли на температурни промени?
Луната не. Няма значение колко е студена или топла, Луната винаги ще си бъде Луна. Тя е само пясък и камъни. Температурните промени нямат значение за Луната. Така е и за Марс, Венера или Юпитер. Тези планети вече са мъртви.
Земята обаче усеща температурните промени. Откъде знаем това? От самата природа, в която всичко си има критични стойности. Например 0º по Целзий е критична стойност за водата. Ако тя достигне 4º по Целзий или 3º, или 2º - водата остава в течно състояние. Но при 0º по Целзий водата изведнъж преминава в твърдо състояние. Тоест, 0º по Целзий е критична стойност за водата.
Живите организми също имат критични стойности. Както вече казах, 38º по Целзий е критична стойност за човешкото тяло, тя означава, че съм се разболял.
Ами Земята?
За живота на нашата планета критичната стойност във водна среда е 10º по Целзий. Под 10º водата е богата на хранителни вещества. Затова китовете мигрират към Антарктида или Арктика – студените води там са наситени с живот, който китовете използват за храна. Над 10º обаче, водата се превръща в безлюдна пустиня. Затова и тропическите води са така кристално чисти и прозрачни – в тях почти няма живот, защото са прекалено топли.
Следователно, ако температурата на океаните се повиши, животът в тях ще се намали.
На сушата, критичната стойност е 20º по Целзий. Под 20º по Целзий водата се задържа в почвата за по-дълго, като по този начин помага на растенията да виреят. Над 20º водата започва прекалено бързо да се изпарява, а почвата изсъхва. Тъй като е жив организъм, Земята се е погрижила да реши този проблем, като е насрочила дъждовния период за лятото.
Въпреки това обаче, това решение има ефект само в определени температурни рамки, извън които цикълът на живота се прекъсва и животът приключва със смърт. Температурната разлика между дъждовните гори и пустинята е само 4º по Целзий.
Е, в какво се състои тогава реалната заплаха за Земята като жив организъм?
Учените са установили, че колкото повече въглероден диоксид има в атмосферата, толкова по-висока е температурата. А в резултат на индустриализацията ние непрекъснато изхвърляме въглероден диоксид в атмосферата.
Какви са резултатите? Единадесет от дванадесетте най-горещи години за времето, откакто се води статистика, са отчетени след 1995 г. Учените предвиждат през следващите сто години средните температури на планетата да се повишат с от 1º до 6º по Целзий.
Прекалено много ли е това, или няма защо да се притесняваме?
Разликата между последния ледников период и днес е само 5º по Целзий. В Плиоцена температурите са били по-високи с 3º по Целзий. В резултат на това нивото на океаните е било 25 метра над сегашното. Ето колко сериозно може да бъде всяко повишаване на температурата.
Можем ли да го спрем? Не.
Преди само 500 години, въглеродният диоксид е съставлявал 270 части на милион в атмосферата. В резултат на индустриализацията днес той е 380 части на милион. Учените смятат, че критичната стойност е 550 части на милион. Ако допуснем в атмосферата да попадне въглероден диоксид над 550 части на милион, повишената температура ще превърне планетата ни в същински ад за организмите, които я обитават.
Нека не забравяме, че този газ действа с натрупване. Днес ние усещаме въздействието на въглеродните емисии от последните 50 години. Ако днес спрем въглеродните емисии напълно, концентрацията на въглерода ще достигне 450 части на милион през 2100 година. А критичната стойност, припомням, е 550 части на милион. Но въглеродните емисии не са спрени. Даже се непрекъснато се увеличават заради бързия темп на индустриализация на Китай, Индия и Бразилия.
Мисълта ми беше, че в момента Земята има треска. Температурата й непрекъснато се покачва и може да достигне критичната стойност, при която тя да умре.
Изглежда, не сме в състояние да спрем този процес. Правим прекалено малко и то прекалено късно. И сякаш се осланяме единствено на надеждата, учените да не се окажат прави.
Не е невъзможно.
А според един друг виц бившият президент на САЩ Джордж Буш младши споделил на пресконференция, че бил много изненадан колко бързо се случва глобалното затопляне. Един от сътрудниците му го дръпнал настрана и му обяснил, че просто било дошло лятото.
Е, да се надяваме, че просто е дошло поредното лято.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.