Най-важното е да си щастлив

Най-важното е да си щастлив

Истории на успеха, в които главни действащи лица са ръководителите на силни, водещи български компании разказва всяка година конкурсът "Мениджър на годината". Всеки от участниците в най-престижното състезание у нас за висши постижения в мениджмънта има своя дефиниция за мечтите, които се превръщат в цели, за постиженията и трудностите по пътя към тях. До финала на конкурса достигат само 10 от кандидатите след селекция по специална методология, разработена специално за надпреварата от консултантската компания "Делойт България".

Златната десетка е последният, трети етап, от който се излъчва и победителят. Част от оценката на тази финална права са интервюта, с които се оценяват лидерските и управленски качества на всеки от претендентите за титлата. Резултатът е ценно наследство, придобито не само чрез знания и умения, но и моделирано през лична ценностна система и реален опит. Затова и сп. "Мениджър" го събира и пази в специални издания. Тази година решихме да споделим с вас това наследство като ви представим интервютата на финалистите в "Мениджър на годината 2014".

За да си щастлив, трябва да създаваш стойност, да бъдеш полезен, казва Ивайло Пенчев, изпълнителен директор на Walltopia

- Господин Пенчев, резултат на какво е влизането ви сред финалистите на конкурса „Мениджър на годината 2014”?

- На първо място - от личната ми отговорност към продукта, служителите и клиентите на компанията.

- Вие лично как дефинирате успеха?

- Да правиш каквото ти доставя удоволствие и то да е полезно на хората. Толкова, че да са готови да платят за него. Колкото повече ти плащат, толкова повече полза си създал.

- Колко души в компанията са „бащите” на успеха, кои хора имат най-голям принос?

- Бащите сме аз и съдружникът ми - Метин Мусов. Хората с най-голям принос за успеха на компанията са ръководителите на отделите и тези, които се издигнаха до партньори. Имаме и служители, които са с нас от самото ни стартиране, те също.

- Как създавате екипите, какви качества цените най-много у подчинените си?

- Качествата, на които много държим и с които не правим компромис, са отговорност, проактивност, смелост, амбициозност, интелект. Държим и на високо ниво на енергия. Колкото до екипите - те се сформират по естествен път около хора, които са лидери и модел за подражание.

- Как мотивирате хората си, кое е най-важното – заплатите, бонусите, ценностите, усещането, че си част от успеха, или нещо друго?

- Основната мотивация на хората ни е полето за изява, което им даваме. Не знам друга компания, в която толкова бързо да се забелязват талантливи хора и да им се гласува доверие, да им се дава голяма отговорност - от ръководене на отдел до създаване на дъщерна компания. Освен това мечтаем заедно с хората. Относно възнагражденията, имаме си правило -  възнаграждават се само резултати, не усилия.

- Кои са най-важните послания, които чрез работата си изпращате на подчинените си, особено на по-младите?

- Най-важното е да си щастлив. А за да си щастлив, трябва да създаваш стойност, да бъдеш полезен.

- На какво учите хората си, какъв стил на поведение и ръководство искате да им предадете?

- Основно на отговорност към всичките ни контрагенти - клиенти, доставчици, партньори. Да създават стойност. Да са смели. Да бъдат себе си. Да са тревожни. Последното е много важно, защото без него няма развитие.

- Спокойни ли сте, когато отсъствате по-дълго време от офиса? По колко пъти звъните по телефона?

- По-скоро не, но аз съм си такъв, тревожен. Рядко звъня, но често си проверявам имейла.

- Кои са по-важни - служителите или клиентите?

- Този въпрос е малко като яйцето или кокошката :) Бих казал - служителите, но в бизнеса не е до или/или. Няма как да оцелееш, ако пренебрегнеш едната група за сметка на другата.

- Кой или какво най-много ви е повлиял за израстването ви като личност и ръководител?

- По-скоро влизам в категорията на пример от учебник за селфмейд предприемач.

- Кои смятате, че са най-силните ви качества? Имате ли слабости?

- Мисля си, че по-скоро съм смел. Имам много енергия, отговорен съм и съм умен. Старая се и колкото може по-рядко да лъжа.

От друга страна, често забравям и взимам импулсивни решения. Не правя това, което е най-важно, а това, което ми е най-кеф. За това, последното, няма оправия.

- В какво вярвате и кои принципи никога не пристъпвате?

- Вярвам, че хората не трябва да бъдат наранявани самоцелно и че много трудно се променят - обикновено само с любов или през страдание.

Вярвам още в науката и че всички сме движени от егоистични подбуди.

Старая се възможно най-рядко да лъжа и прибягвам към лъжата като последно средство, на което човек трябва да гледа със срам. Затова и не харесвам преструванците. Човек трябва да живее в мир със себе си.

- От какво се страхувате?

- Доскоро от тъмно, от бедност и от високо. Но в последно време страховете ми силно намаляха.

- Мислите ли, че хората в бизнеса оценяват жестовете и отстъпките?

- Сякаш това зависи повече от хората, не толкова от бизнеса или жестовете. Няма рецепта.

- Каква е вашата мечта за компанията, която ръководите?

- Всички служители в компанията да са отговорни и проактивни. Да им е голям кеф от това, което работят, и да се прибират у дома доволни и щастливи.

- Каква е вашата оценка за последните 25 години на България?

- Среден 3.

- Ако повече хора от бизнеса участваха в управлението на страната, каква щеше да е тя?

- Ако има повече от хората, които създават, вместо да консумират стойност, държавата ни ще стане едно прекрасно място за живеене.

- Какви качества имат българите като нация, които са конвертируеми по света?

- Не съм убеден, че блестим особено с нещо, което да ни отличава от другите нации. Талантът е равномерно разпределен по цялата човешка популация. Да, имаме своите си културни особености, но и тук, като навсякъде, има работливи и мързеливи хора, умници и глупци.

- Какво трябва да се промени в страната, в манталитета на хората, за да постига България повече успехи?

- Всички хора да разберат, че съдбата им е в техните ръце. И не само да го осъзнаят, ами да я вземат, да спрат да прехвърлят отговорност на някой друг или да чакат държавата да ги оправи. Иска ми се всеки да намери нещо, което да прави с кеф, да му е готино.

Първата стъпка е повече свестни хора да влязат в политиката, но за да се случи това, трябва да унищожим твърдението, че политиката е мръсно занимание за подлеци.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 27 януари до 2 февруари
Китайска компания за ИИ разтърси пазарите и предизвика съмнения в господството на САЩ в сектора
„Да, България“ подаде сигнал до Антикорупционната комисия за назначаването на Владимир Малинов като шеф на „Булгартрансгаз“
Швеция конфискува българския кораб заради съмнения за саботаж на подводен кабел?
Дисциплината над всичко
Асен Василев: Няма заложени „бомби“ в бюджета за 2025 г.
На днешната дата, 27 януари. Рождениците днес
5 риска за репутацията, пред които са изправени изпълнителните директори през 2025 г.