Никога не казвайте тези думи, ако искате да сте богати
Често си мислим, че нямаме финансов успех по обективни причини, като ниска заплата, липса на икономическо образование, големи кредити и много други. Независимо дали вярваме или не, думите, които използваме всеки ден са отражение на нашите вярвания за парите и играят важна роля за начина, по който ги изкарваме, управляваме, спестяваме и ги харчим.
Имам една добра новина за вас – ако променим думите и изразите, които употребяваме ежедневно, ще повлияем и на начина ни на мислене, което от своя страна ще ни поведе към богатството и успеха.
Богатите и успешни хора внимателно подбират обмислят всяко нещо, преди да го кажат и със сигурност не използват следните изрази:
„Аз не мога да направя това“
Чуваме история за човек постигнал финансова свобода или погасил голям ипотечен кредит само за няколко години и си казваме, че това е невъзможно и няма как ние да го направим.
Аз съм го казвал много пъти и се оказах прав – нищо не стана и не постигнах целта си. Причината е, че когато кажа тези думи вече съм се отказал, още преди да съм започнал
. И вместо да се вдъхновим от тези успехи, ние ги заклеймяваме и казваме, че е невъзможно или поне ние не сме в състояние да го направим.
Когато промених речника си и започнах да използвам израза „Аз мога да го направя“, нещата тръгнаха в положителна посока. Казвам си, че щом един човек го е направил в България или някъде по света, и аз мога. Дори да не постигна 100% от моята цел, пак ще е повече от 0%. Вярата, че ще се справиш е половината от пътя.
„Няма да инвестирам, защото има риск“
Аз като човек с 11 години професионален опит в управлението и оценката на риска, може би вече съм претръпнал и го приемам по-нормално и философски. Ако се замислим, целият ни живот е един голям риск – винаги има възможност да настъпят някакви отрицателни за нас събития.
Рискът е част и от финансите и инвестициите. Без него нямаше да има доходност. Ако е сигурно, че дадено събитие ще се случи на 100%, няма да има финансови пазари, няма да има застраховане, а и животът щеше да е доста скучен.
За да успеем, трябва да рискуваме – нашето време, нашите усилия и нашите пари. Каква е вероятността голямата американска компания, в която сте инвестирали, да фалира
за един ден? Много малка, но все пак съществува. Какъв е шансът кризата от 2008 година да се повтори? Малко по-голям, но пак няма абсолютна гаранция.
Ние трябва да приемем риска и да се опитаме да го управляваме, доколкото е възможно. Най-добрият начин да си намалим риска е да подобряваме финансовата си грамотност и да знаем колкото се може повече за инвестицията, в която обмисляме да вложим парите си.
Другият начин е да диверсифицираме нашия портфейл от инвестиции. Има много начини за това, но един прост пример е да си купим злато и акции от компании, защото когато има криза и акциите поевтиняват, златото е в подем. Разбира се има и много други стратегии за тази цел.
„Това няма да ми се случи на мен“
Лошите неща се случват и на добрите хора, за съжаление. Нашият свят стана много по-динамичен и по-стресиращ от този на нашите родители. Като добавим и все по-мръсния въздух и по-некачествените храни, не е чудно, че новините са пълни с инциденти и трагични истории.
Ние трябва да се защитим по някакъв начин, а не да си крием главата в пясъка и да си казваме, че това няма да се случи на нас. Вместо съвети, ще ви разкажа една история от
моя личен опит като финансов консултант.
Преди две години ми се обади един господин, за да се видим и да поговорим за застраховане – лично и корпоративно. Беше около 50-годишен, доста угрижен и се отнасяше в различни теми.
Историята му: заедно с брат си изградили голям бизнес в един от областните ни градове. Започнали през 90-те години с дребна търговия, те създали компания, която давала хляб на близо 200 души.
Всичко вървяло добре до преди година, когато брат му внезапно починал. Моят нов познат платил всички разходи по погребението, защото жената на брат му била домакиня и разчитала само на доходите на съпруга си. Той влагал всичко в бизнеса си и нямал почти никакви спестявания. Нямал и застраховка „Живот“, която да подсигури семейството
му, ако нещо се случи с него.
Съпругата му била свикнала с високия стандарт и не искала да се лишава от него. Затова отишла при брата на мъжа й и поискала да ѝ плати 50-те процента, които притежавал, защото ѝ трябвали пари, а тя нищо не разбира от бизнес. Моят клиент нямал много варианти за действие. В дружествения договор нямало подробно описание на действията при смърт на съдружник, освен че неговия дял става собственост на наследниците му.
Той нямал толкова много налични пари, за да плати дела на брат си. Посъветвал се с адвокати, но и те не му помогнали особено. Накрая се принудил да продаде част от бизнеса и да вземе кредит при доста неизгодни условия само за да си изплати задължението. Това за малко не довело до фалит на бизнеса.
Когато се видяхме той с всички сили се опитваше да стабилизира бизнеса си и да върне заемите. Смъртта на брат му го беше съкрушила, както емоционално, така и финансово.
Изводите са ясни – освен да сме подготвени за всички възможни случаи, трябва да помислим и как да защитим това, което имаме. Една застраховка „Живот“ би решила много
от финансовите казуси в тази история.
„Това са само пари“
Това е все едно да кажем „Това е само въздух”. Да, но ние се нуждаем от тях, за да живеем. Един приятел веднъж ми каза „Имам 100 лева и ще ми стигнат до края на живота …стига да не си купувам нищо”. За съжаление, няма да стане по този начин (или поне аз не знам как).
Това пренебрежително отношение към парите няма да ни позволи да подобрим финансите си. Ако харчим все едно утре никога няма да дойде, познайте какво? Утре ще е доста кофти ден. Съгласен съм, че парите не ни правят щастливи, но липсата ни е основна предпоставка да не се чувстваме добре.
Ако това са само пари, защо не живеем без тях? Да отидем в някое село, да си произвеждаме сами храната и да се задоволим с нещата, които ни дава природата напълно безплатно. Дори не искаме и да си помислим за такъв вариант, нали? Тогава нека престанем да изричаме това и да уважаваме парите, а те ще ни помогнат да живеем по-
добре и да постигнем целите си.
„Има на кого да разчитам“
Май това е най-използваният израз в България. Ако родителите ви или други близки имат успешен бизнес или получават високи заплати, това не означава, че винаги трябва да разчитате на тях. Причината е, че „няма да е все така“. Освен, че бизнесът може да фалира или да бъдат уволнени, те могат да се нуждаят от голяма сума за лечение, ремонт или по други поводи, защото лошите неща се случват, колкото и да чукаме на дърво.
Мога да ви разкажа много истории за деца на богати родители, които са разчитали само на тях за своето бъдеще и са се провалили, но и вие виждате тези примери навсякъде около вас. Още по-фрапиращо е, когато деца или внуци живеят с пенсиите на своите родители или баби и дядовци, просто защото „не могат да си намерят работа“.
Не разчитайте и на държавата ни. Ние сме много далеч от западните, скандинавските или страните в Близкия изток, който се грижат добре за своите граждани. България е сравнително бедна страна, със застаряващо население и държавата не може да помогне на всички. Затова всеки трябва да си помогне сам.
Богатите хора разчитат най-вече на себе си и на активите, които притежават. Защо да не правим като тях?
Това бяха изразите, които е добре да престанем да използваме, ако искаме да постигнем финансов успех. Ако и вие знаете такива, оставете коментар под статията.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.