План за помощ на младите предприемачи
- Евгени, ти надви съперниците си в телевизионния конкурс на БНТ „Кауза.бг” с проект, свързан с предприемачеството в България. Би ли разказал за него?
- Предложенията ми имат отношение към усещането на младите тук, че за тях няма бъдеще. За много от тях няма работа. Тези, които желаят да се занимават със собствен бизнес, нямат възможност за финансиране. Възпирани са от държавата чрез тежка администрация, липса на контрол. Банките им нямат доверие. Никой не мисли за тях и за микробизнеса, мачкан отвсякъде.
В старозагорски регион, където живея, има 15 000 предприятия. 13 000 от тях са микрофирми с под 10 служители. Тези фирми генерират най-много работни места. Над 60 000 души работят в тях. Но на институциите не им пука за микробизнеса. И особено за младежите, които тепърва започват да се занимават с него. Вярвам, че държавата трябва да ги поощрява. Особено когато наемат други младежи.
- Какво предлагаш?
- Когато млад човек наема служители до 29-годишна възраст, през първата година държавата да поеме осигуровките им. Това тя го прави за големите инвеститори клас А и клас Б. Защо да не го прави и за най-малките предприятия?
Имам предвид младите фирми, създадени от хора, които за първи път участват в търговско дружество - еднолични собственици на капитала, отговорни за имуществото си. Тоест, това да бъде преференция само за юридическата форма ЕТ.
Държавата може да предложи на тези предприемачи управление на данъчната им печалба през първата година.
Ако някой от тях има данъчна печалба, може да му се даде възможност да избере как да я разходва. Дали да я реинвестира или да му бъде изплатена. С парите от данъците през първата година той ще може да открие нови работни места. Така ще бъдат намалени 40-те процента младежка безработица у нас. Този жест на държавата ще й се върне многократно.
Мнозина ще кажат – така ще се източва данък печалба. Например, ако баща прехвърля капитала на сина си, който е под 29 години. Но може да бъде въведен лимит. Този данък може да бъде ограничен до 5000 лв. Могат да бъдат определени ограничения на оборота на малкото дружество. На печалбата, до която е стигнало.
Друго, което може да бъде направено, е създаването на фонд за рисков капитал с размер до 4 милиона лева. Това не са много пари за държавата. Този фонд може да гарантира задълженията на младите предприемачи. При провал, гаранцията ще бъде семейно имущество. Предлагам максималният размер на кредита, теглен от фонда, да бъде 49 000 лв.
- От опит ли говориш за младите предприятия?
- Да. Занимавам се с производство и продажба на сладолед в Стара Загора. Имам и две заведения в Шумен и търговски обект в София.
- Как намери финансиране?
- Родителите ми са хора на заплата. Нямаха възможност да ми дават много бизнес съвети. Но продадоха голяма част от земите си по наследство и ми помогнаха с парите. Освен това имам партньор от САЩ – съученик, който също като мен е на 25 години. Израснал съм с него. И той ми помага.
В началото бях на франчайз. След това реинвестирах, за да открия фирмата си. Вместо с печалбата да си купя коли или къща, реших да създам своя марка и да я развивам.
- Има ли нещо, което би искал да кажеш на младите българи чрез това интервю?
- Да! Вярвам, че независимо дали си бизнесмен или продаваш своя труд, ти като човек си първият продукт, който създаваш. Който ти е даден.
Ако младите хора в България се развиваме като умения и интелект, можем да бъдем много по-успешни. Тук може да бъде прекрасно. Вярвам, че преди всичко трябва да инвестираме в себе си. Това ще даде резултат във външния свят.
Невена Любенова
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.