Разпродажби на акции преди заседанието на Федералния резерв

Политика за бисквитки

Инвеститорите продаваха акции през миналата седмица, водени от спада на цените на суровините и най-вече от поевтиняването на петрола. Заседанието на ОПЕК, на което бяха запазени равнищата на производство от страните от картела, доведе до този спад и до загубите в сектора. Щатските петролни компании паднаха с по 5-8% през седмицата, като също такива загуби имаха банките и някои от технологичните акции.

Сред губещите се наредиха и много компании от сектора на търговията, включително и онлайн доставките, защото инвеститорите очакваха по-силни продажби на дребно преди Деня на благодарността в САЩ.

Новината за евентуалното блокиране на сделката по сливането между Staples и Home Depot допълнително срина доверието в сектора. Щатските индекси паднаха с 4% през миналата седмица и част от предпазливите настроения вероятно се дължат на предстоящото заседание на Федералния резерв и на предстоящото повишение на лихвите. Това събитие прави трудно предсказуемо поведението на инвеститорите до края на годината, но е по-малко вероятно централните банкери да бъдат толкова смели в промяната на политиката си, че да сринат пазарите.

Европейската централна банка също допринесе за негативните настроения на борсите в Европа, които стартираха миналата седмица с понижение след разочароващо малкото стимули. Инвеститорите очакваха повече мерки в подкрепа на европейските икономики, което да компенсира глобалното забавяне на растежа.

Данните за китайската външна търговия също не бяха позитивни и показват не само ефекта от поевтиняването на суровините, но и от по-слабото търсене на стоките, които страната изнася.

Индексите в САЩ паднаха до най-ниското си равнище от средата на ноември досега, като европейските пазари отново се представиха по-зле и затвориха в петък на нива много близки до дъната за последните три години. 

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Унгария очаква рестарт на АЕЦ „Пакш“, след като нивото на Дунав започна да се покачва
България за втори пореден месец е на първото място в ЕС по ръст в производството на услуги
Спор с медиите: Тръмп заплаши с дълги присъди разпространителите на новини за недостиг на боеприпаси в САЩ
Севернокорейска хакерска група разработва инструменти с изкуствен интелект за кибератаки
Меси ще съди медиите за нарушаване на личния живот на погребението на баща му
Продажби на оръжие и кибератаки: Властта на лидера Ким Чен Ун докара „неочаквани“ 22 млрд. долара в Северна Корея
Япония подготвя отговор на намерението на Русия да кръсти остров от Курилите на легендарния шпионин Рихард Зорге
Иран постави нови условия за отварянето на Ормузкия проток
Шефът на Palantir Алекс Карп нарече AI индустрията „марксистка“
Продажбата на евро от САЩ в подкрепа на йената е изненадала Европейската централна банка
Най-голямата карта на Вселената с близо 4 млрд. обекта разгадава природата на тъмната материя
Прехвърлиха 1,8 млн. куб. м вода от Дунав към езерото „Сребърна“, обстановката остава сложна
NASA сглоби кораба „Орион“ за първия етап от пътуването до Луната
Руски въздушни удари около Киев убиха трима души, Зеленски е на знакова визита в Сърбия
Как да подходите при конфликт между вашите ценности и изискванията в работата?
Пица, паста, протеини и картофи – как италианските деца станаха толкова затлъстели
САЩ разполагат система за противоракетна отбрана в Израел след атаката на Иран
До 7,15% годишна доходност: Румъния привлича спестяванията на гражданите с нови държавни облигации
Производител на тоалетна хартия в САЩ пуска производство от листата на растението хеспералое
"ЕМКО": Изключва се човешка грешка за взривовете във военния завод край Трявна
Нов център за лични документи отваря врати в София
Всички инвестират в AI, но почти никой не печели от него. Каква е причината?
Д-р Венета Павлова, собственик на дентална клиника „ЕО Дент“
Частично бедствено положение е обявено в резерват "Сребърна"