200 компании са подкрепили четиридневната работна седмица в кампания във Великобритания

200 компании са подкрепили четиридневната работна седмица в кампания във Великобритания

Двеста британски компании са подкрепили постоянна четиридневна работна седмица за всички свои служители, без промяна в заплащането. Това е станало по време на провежданата кампания в Обединеното кралство, съобщава в. Guardian.

Повече от 5000 служители от маркетингови и технологични компании ще се възползват от намалени часове  на работа, без промяна в заплащането, според последната актуализация от фондацията 4 Week Foundation. Привържениците на четиридневната седмица казват, че петдневният модел е остатък от по-ранна икономическа епоха. Джо Райл, директор на кампанията, каза, че „петдневната работна седмица, от 9 до 5 часа, е измислена преди 100 години и вече не е подходяща за целта. Отдавна закъсняваме с актуализация“, казва той. С „50% повече свободно време, една четиридневна седмица дава на хората свободата да живеят по-щастлив, по-пълноценен живот. Данните на компаниите вече показват, че четиридневна седмица без намалено заплащане, може да бъде печеливша както за работниците, така и за работодателите“, обяснява Райл.

Фирмите за маркетинг, реклама и връзки с пресата са водещи в кампанията, като 30 дори първи са възприели на практика тази политиката. Те са последвани от 29 организации в сферата на благотворителността, неправителствените организации и социалните грижи и 24 в областта на технологиите, IT и софтуер.. Други 22 фирми от сектора на бизнеса, консултациите и управлението също постоянно предлагат четиридневни работни седмици на персонала.

Като цяло 200 компании са затвърдили своя ангажимент за по-кратки работни седмици. Според поддръжници това е полезен начин за привличане и задържане на служители и подобряване на производителността чрез създаване на същата продукция, но за по-малко часове. Към днешна дата базираните в Лондон фирми са най-ентусиазирани за промяната, като тези в столицата са 59 от общия брой. Компаниите със седалище в САЩ, като JPMorgan и Amazon и Amazon, досега са издали най-строгите разпоредби, изискващи от служителите да присъстват лично на работа пет дни в седмицата . Компанията Lloyds Banking Group също преценява дали висшите служители работят достатъчно в офиса, при разпределението на годишни бонуси.

Няколко високопоставени политици от Лейбъристката партия, включително вицепремиерът Анджела Рейнър, изразиха подкрепа за четиридневна седмица. Партията обаче не е възприела политиката откакто спечели властта, като някои се страхуват да не дадат политически лост за действия на опозицията от консервативната партия. Изследване на Spark Market Research предполага, че по-младите служители са най-склонни да се противопоставят на традиционните модели на работа. Около 78% от 18-34-годишните в Обединеното кралство вярват, че четиридневната работна седмица ще стане норма след пет години, а 65% казват, че не искат да видят връщане към работа в офис на пълен работен ден.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 22 юли. Имен ден празнуват Магда, Магдалена, Мадлен
Държавният департамент на САЩ одобри продажба на въоръжение на България за 620 млн. долара
Зеленски обяви, че следващият кръг мирни преговори между Украйна и Русия ще бъде в сряда
Град Ню Йорк и щатът Ню Джърси очакват 3,3 млрд. долара приходи от Световното първенство по футбол през 2026 г.
Слънце и жега: Термометрите удрят 42° във вторник
Най-опасният престъпник на Еквадор беше предаден на властите в САЩ
Петролът поевтинява на фона на опасенията от задаваща се търговска война между САЩ и ЕС
Четири неща, които всяка B2B марка трябва да прави