Администрацията на Токио ще бори ниската раждаемост с 4-дневна работона седмица

Администрацията на Токио ще бори ниската раждаемост с 4-дневна работона седмица

Администрацията на Токио ще позволи на персонала си да се възползва от четиридневна седмица, тъй като властите в най-многолюдния град в света започват радикален експеримент за справяне с ниската раждаемост в Япония, пише „Файненшъл таймс“.

Проектът на правителството в Токио, който ще започне през април 2025 г., позволява на служителите да коригират работното си време, за да освободят напълно един ден по свой избор всяка седмица. Проектът е предназначен да облагодетелства хиляди служители на градската администрация.

По-големият блок от неработно време и по-голямата гъвкавост трябва, поне на теория, да направят идеята за отглеждане на деца по-малко обезсърчителна. Броят на бебетата, родени в Токио, е намалял с повече от 15 процента между 2012 г. и 2022 г.

„Ние ще продължим да преразглеждаме стила си на работа по гъвкав начин, така че никой да не трябва да жертва кариерата си поради житейски събития като раждане и грижа за деца“, каза губернаторът на Токио Юрико Коике на последната среща на градското събрание този месец, където бяха изложени плановете четиридневна работна седмица.

Тя добави, че целта за овластяване на жените е дългогодишен проблем за Япония и област, в която страната „е изостанала много от останалия свят“.

Четиридневният седмичен експеримент в Токио следва подобни програми в местните власти на префектури и градове в Япония.

Ентусиазмът на Коике идва отчасти от ангажираността с 4 Day Week Global, базирана в Обединеното кралство организация с нестопанска цел, която популяризира многобройните предимства на по-кратката работна седмица. Организацията е провела пилотни изпитания по целия свят, за да оцени въздействието на политика, която често среща яростна съпротива от страна на традиционалистите.

Основателите на 4 Day Week Global описаха стъпката, предприета от правителството на Токио като „изключителна, в страна, която има такава репутация на негъвкавост в тази област“.

Основателят Шарлот Локхарт каза, че резултатите са „скучно последователни“ в пилотни проекти, които групата провежда в 20 държави с различни политически системи, социални очаквания около работата и при различни нива на икономическо развитие, включително Южна Африка, Бразилия и Германия.

„Производителността се повишава, способността за привличане и задържане на персонал се подобрява, а болничните намаляват почти наполовина“, каза Локхарт. „Ползите стават доста материални и това е нещо, което надхвърля границите.“

Тя добави, че последователността на резултатите се дължи на факта, че във всеки контекст или държава хората казват, че им липсва свободно време. В случая с Япония властите са идентифицирали това като част от причината, поради която раждаемостта остава ниска.

Новата програма идва в момент, когато броят на бебетата, родени в Япония през 2024 г., е напът да падне под 700 000 за първи път, откакто през 1899 г. започва да се води статистика.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ