Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|В Европа не е като в САЩ - Amazon и Google се сблъскват с трудности да съкращават служители
След като обявиха най-големите кръгове на съкращения в своята история, големите технологични компании в САЩ сега се изправят пред реалността колко трудно е освобождаването на служители в Европа, пише Блумбърг.
В САЩ компаниите могат да обявят мащабни съкращения на работни места и да освободят стотици, ако не и хиляди служители в рамките на месеци, като много правят точно това. В Европа обаче масовите съкращения сред технологичните компании са в застой поради трудовите защити, която прави практически невъзможно уволняването на хора в някои страни без предварителни консултации с групите по интереси на служителите.
Това поставя хиляди технологични служители в трудна ситуация, несигурни дали ще бъдат засегнати от преговори, които могат да се проточат за неопределено време.
Във Франция компанията майка на Google Alphabet Inc. в момента преговаря за намаляване на броя на служителите чрез доброволно напускане, като предлага пакети за обезщетения, които се надява да са достатъчно щедри, за да накарат служителите да напуснат, твърдят запознати източници на Блумбърг. Amazon се е опитал да накара някои висши мениджъри да подадат оставка, предлагайки им заплащане за една година. Компанията е предоставила предоставил отпуск на напускащи служители, така че техните акции да могат да бъдат придобити и изплатени като бонуси, твърди запознат източник.
Както във Франция, така и в Германия, където трудовите закони са сред най-силните в ЕС, Google в момента води преговори с работнически съвети - специфични за компанията групи, чиито избрани представители на служителите преговарят с ръководството по проблемите на работната сил. По закон от компаниите се изисква да се пазарят с тези съвети, преди да приложат съкращения – понякога дълъг процес, който включва събиране на информация, преговори и възможност за обжалване.
Поради тези изисквания клоновете на Google в Германия и Франция ще бъдат едни от последните места, които ще бъдат засегнати от съкращенията, ако това изобщо се случи, твърди източник.
Когато от Блумбърг са потърсили Google за коментар, компанията е признала за водене на преговори и добави, че не планира прилагане на съкращения в Румъния, Гърция или Австрия.
„Работим внимателно и индивидуално във всяка държава, където се извършват намаления, за да се придържаме напълно към местните законови изисквания, които варират според местоположението. Те са сложни са и отнемат време“, е казал говорител на Google в отговор на въпроси на Блумбърг.
В Париж, където Google има около 1600 служители, работнически съвет преговаря с компанията за това колко служители ще бъдат включени в план за доброволно колективно напускане. Хора, запознати с процеса, казват, че решението може да дойде след седмици, а междувременно нещата ще продължат както обикновено. Според служител, пожелал анонимност, ръководството е дало да се разбере, че никой няма да бъде изгонен.
Нещата стоят по по-различен начин в Обединеното кралство, където защитата на труда не е толкова широкообхватна. Приблизително 500 от 8000 служители на Google в страната ще трябва да напуснат, според представителя на Unite the Union Матю Уейли. Това представлява 6% съкращение на персонала, което е в съответствие с глобалната цел на фирмата. Разговорите с работническия съвет ще доведат до поверителни пакети за обезщетения, но броят на напусканията не подлежи на преговори. „Те се опитват да направят законовия минимум“, каза Уейли, имайки предвид продължаващия процес на договаряне.
Същото важи и за Дъблин, където синдикатите твърдят, че Google планира да съкрати 240 служители, както и за Цюрих, където синдикатите очакват броят на съкращенията да бъде около 200.
За да ускорят преговорите, профсъюзите наскоро създадоха работнически съвет на Google между страните от ЕС, както и от Обединеното кралство и Швейцария. Очаква се съветът да започне да функционира след около шест месеца и ще бъде мощен колективен глас в бъдещите преговори. Според Уейли това представлява „голяма промяна“, тъй като компанията ще трябва да уведоми служителите си много по-предварително за реорганизации. Този европейски работнически съвет ще се състои от представители, които са служители на Google и ще служи на база на четиригодишен мандат. Членовете на съвета ще поддържат връзка с ръководството на Google и ще бъдат със седалище в Дъблин, показват документите.
Въпреки че различните стандарти не са създали търкания сред служителите на Google, разпръснати по целия свят, „хората осъзнаха, че начинът, по който нещата се случват в САЩ е различен в сравнение с този във Франция и Германия“, казва Парул Кол, изпълнителен председател на Синдиката на работниците в Alphabet и софтуерен инженер в Google със седалище в Ню Йорк.
„За хората в САЩ е вдъхновяващо да видят, че на други места нещата са различни – това е план за това, за което хората могат да се борят“, добавиха Кол.
Повече от 170 000 технически работници на пълен работен ден са наети на континента и в Обединеното кралство от Amazon, Alphabet и Meta, като софтуерните инженери често получават заплати, които са наполовина по-ниски от колегите им в САЩ.
В Amazon France, с около 1500 офис служители в Париж, на някои висши мениджъри с между 5 и 8 години опит е предложено едногодишно заплащане, за да напуснат, според запознат човек. По думите му на напускащите служители е било позволено да останат в така наречения „отпуск за градинарство“ до май, когато акциите на Amazon ще бъдат изплатени като бонуси.
В предишни години на служителите се предлагаше по-малко от месец компенсация за отработена година, според един от източниците.
В немското подразделение на Amazon, запознат източник каза, че компанията е започнала да уволнява хора, които все още са в изпитателен период, както и да предлага предложения за доброволно напускане.
В Люксембург на напускащите служители на Amazon е предложена месечна заплата за година трудов стаж, с допълнително заплащане, определено от националните закони. Предложенията за напускане започнаха в средата на миналия месец, като се очаква хората да напуснат или на 1 април, или на 1 юни, в зависимост от това дали са избрали двумесечен прозорец за вътрешно търсене на работа.
Изпълнителният директор на Amazon Анди Джаси каза през януари, че компанията ще комуникира със засегнатите служители или, където е приложимо, с представителните органи на служителите.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.